Pamuktan Islak Mendil Yapımı

Pamuktan Islak Mendil Yapımı

10/30/2020 0 Yazar: bilgisitem

Pamuktan ıslak mendil yapımı yazımızdaki tarifi uygulayarak ıslak mendile ayırdığınız bütçeden ciddi bir tasarruf sağlayabileceğiniz gibi, ev ortamında üretilen ve hangi malzemelerin kullanıldığını bildiğiniz bir ıslak mendili kullanmanın gönül rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Neden evde ıslak mendil yapmalıyım?

 

ev yapımı ıslak mendil

Ev yapımı ıslak mendil

 

Kaliteli bir ıslak mendil için her ay ne kadar bütçe ayırıyorsunuz? Ucuza temin ettiğiniz ürünlerin kalitesinden ve sağlık açısından zararlı olmadıklarından emin misiniz? Bu içeriğimiz sayesinde bu sorunlardan artık kurtulacaksınız.

Piyasada satılan ıslak mendillerin kimyasal içermesi nedeniyle, birçok ebeveyn özellikle çocuklarının cildini bu kimyasallardan korumak için evde pamuktan ıslak mendil yapımı konusunda araştırma yapıyor. Her ne kadar sağlık açısından doğrudan bir zararı olmasa da bu mendilleri kullanmak yerine evde doğal ıslak mendil yapımı, bebek sahibi olan annelerin içini rahatlatıyor.

Üstelik bu mendilleri sadece bebekler değil, yetişkinlerde sağlıklı bir şekilde kullanabiliyor. Özellikle pandemi süreciyle birlikte ıslak mendil tüketiminin arttığını göz önünde bulundurursak bu ihtiyacı evde kendi çözümlerimizle karşılamamız ev bütçemize ciddi oranda fayda sağlayacaktır.

Evde Pamuktan Islak Mendil Yapımı

 

ıslak mendil yapımı

Pamuktan ıslak mendil yapımı

 

Pamuktan ıslak mendil yapımı için kullanılacak malzemeler kolay temin edilebilir olup, mendilin yapımı da oldukça basittir. Gerekli malzemeleri temin ettikten sonra mendili hazırlamak uzun zamanınızı almayacaktır.

Malzemeler

Pamuktan ıslak mendil yapımı için gerekli malzemeler şunlardır;

 • Yeteri kadar pamuk
 • İçerisinden çıkarırken sorun yaşamayacağınız genişlikte bir cam kavanoz
 • 1 yemek kaşığı ölçüsünde doğal zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı ölçüsünde organik Hindistan cevizi yağı
 • Temin etmeniz mümkünse bir miktar aloe vera bitki jeli
 • Bir miktar içme suyu

Hazırlanışı

Yukarda sıraladığımız malzemeler hazırsa ev yapımı ıslak mendilimizi hazırlamaya başlayabiliriz.

 • Kavanozun yarısına gelecek şekilde ılık-sıcak arası içme suyunu doldurun.
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağını kavanoza ekleyerek iyice karıştırın.
 • Hindistan cevizi yağını ve kullanacaksanız ısıtarak incelttiğiniz aloe vera jelini de ekleyerek iyice karıştırın.
 • Pamukları kavanozun içerisine yerleştirin.
 • Kavanozu kapattıktan sonra bir gün oda sıcaklığında bekleterek, ihtiyaç duyduğunuzda bebeğinizin cilt temizliğinde veya kendiniz için gönül rahatlığı ile ihtiyacınız kadar kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki aşamaları doğru bir şekilde uyguladığınızda evde ıslak mendil yapımının ne kadar kolay olduğuna son derece şaşıracaksınız.

Doğal Islak Mendilin Faydaları

Doğal ıslak mendiller, özellikle bebeğin cildi için çok daha sağlıklıdır. Yetişkinlerinde kullanabileceği bu mendillerin içeriğinde yer vereceğiniz malzemeler, yukarıda da görüldüğü gibi cildi besleyici özelliklere sahiptir.

Özellikle zeytinyağı, aloe vera jeli ve Hindistan cevizi yağının cilt sağlığı üzerindeki etkileri bilinirken, ıslak mendilin herhangi bir kimyasal içermemesi bebek ve yetişkin cildinde herhangi bir olumsuzluğa neden olmamaktadır.

Temizleyici özelliği piyasadaki ıslak mendillere yakın olan ev yapımı ürünleri, tereddüt etmeden kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlara herhangi bir alerjiniz bulunuyorsa bu yağı kullanmayabilir veya yerine çörekotu yağı gibi farklı bitki yağlarını tercih edebilirsiniz.

Evde Başka Hangi Malzemeler İle Islak Mendil Yapılabilir?

Pamuk yerine atlet veya tuvalet kâğıdı kullanarak da ıslak mendil yapabilirsiniz. Bunlarla yapacağınız mendiller için malzeme içeriği aynı olduğu gibi yapım şekilleri de aynıdır, tek fark ana malzemenin değişecek olmasıdır.

Ayrıca bu konuda yaratıcılığınızı kullanarak kendinize özel çözümler ortaya çıkarabilirsiniz. Islak mendil yaparken farklı bitki yağları kullanabilir ve içerisine birkaç damla portakal ya da limon suyu damlatabilirsiniz. Farklı bir koku elde etmek için kavanozun içerisine koyacağınız portakal kabukları ise, oldukça işe yarar sonuçlar verecektir.

Yukardaki talimatları uygulayarak basit bir şekilde doğal, ev yapımı ıslak mendilinizi hazırlayabilirsiniz, hayatınızı kolaylaştıracak diğer püf noktaları için sitemizde yer alan diğer faydalı içeriklerimizi de incelemeyi unutmayın.

Pamuktan ıslak mendili yapımı konulu yazımızdan sonra Evde Doğal Çamaşır Yumutacısı Nasıl Yapılır isimli içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz.