Pürmüz Nedir, Çeşitleri Nelerdir, Nerede Satılır?

Pürmüz Nedir, Çeşitleri Nelerdir, Nerede Satılır?

12/18/2020 0 Yazar: bilgisitem

Pürmüz nedir, çeşitleri nelerdir? Nerelerde satılır ve nasıl kullanılır? Bu içeriğimizde son yıllarda profesyonel mutfaklarda kullanımı oldukça yaygınlaşan pürmüz hakkında tüm merak ettiklerinizi derledik.

Mutfak araç gereçleri arasında birçok pratik çözümü bizlere sunan pürmüz çeşitleri, mutfak dışında da geniş bir kullanım alanına sahiptir. Mutfakta işlerin daha kolay ve pratik olmasını sağlayan malzeme, profesyonel anlamda çalışma yapan sanayi tipi mutfaklarda daha yoğun olarak kullanılsa da ev ortamında da çözüme odaklı bir kullanıma sahiptir.

Pürmüz Nedir?

Pürmüz; Ev ve sanayi tipi mutfaklar, inşaat ve daha birçok alanda kullanılan ve çeşitli boyut ve özellikleri ile kullanımı esnasında alev çıkaran bir alev tabancasıdır.

Son yıllarda özellikle yemek programlarının yaygınlaşması ve birçok tarif de sık sık kullanılması nedeniyle pürmüz mutfaklarda daha çok yer edinmeye başlamıştır.

Pürmüz Çeşitleri Nelerdir?

pürmüz çeşitleri

Pürmüz nedir? Pürmüz çeşitleri

Pürmüz çeşitleri farklı birçok kategoriye ayrılabilir olsa da genellikle inşaat ve mutfak tipi olarak sınırlandırılabilir. Aslında sanayi tipi mutfaklarda kullanılan pürmüzler ile inşaat tipi pürmüzler arasında önemli bir özellik farkı yoktur.

Kullanım amacına uygun ebat ve özelliklere sahip pürmüzler, mutfak işlerinin kolaylaşması ve özellikle tatlı gibi mutfak ürünlerine görsel anlamda şekil ve ekstra tatlar vermek için tercih edilirler.

Özellik bakımından pürmüzleri ayıracak olursak tüplü ve yakıt hazneli olarak ayrım yapabiliriz. Tüplü çeşitleri asıl pürmüz olarak bilinen ve ucuna alevin püskürtülmesi için aparat takılan hortum ile kullanılır. Kendinden yakıt hazneli pürmüzler ise daha küçük boyutta olup, içerisine gaz gibi çeşitli yakıtlar eklenerek kullanılabilmektedir.

Pürmüzler Nerelerde Kullanılır?

Pürmüz çeşitleri mutfakta sütlaç gibi tatlıların üzerini yakmak, etleri tütsülemek veya benzer işler için kullanılır. İnşaat alanında ise metallerin birbirine tutturulup lehimlenmesi, metal kesimi gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Genel olarak baktığımızda, özellikle profesyonel mutfaklarda yaygın olarak kullanıldıklarını söyleyebiliriz.

Boya yumuşatma, katran eritme, buz eritme gibi basınçlı ısıya dayalı işlemlerin sonuç verdiği her alanda pürmüz kullanılması mümkündür.

Pürmüz Nerede Satılır?

pürmüz nerede satılır

pürmüz nerede satılır

Ne tür bir pürmüz alacağınız “pürmüz nerede satılır?” sorunuza vereceğimiz yanıtı değiştirebilir. Pürmüzler alacağınız ürünün özellik ve kullanım alanına göre çeşitli yerlerde satılabilir. İnşaat alanında kullanılan çeşitleri başta yapı marketler olmak üzere, yapı malzemesi satışı yapan yerlerden temin edilebilir.

Mutfakta kullanılan türleri ise spotçularda ve endüstriyel mutfak ürünü satan mağazalarda bulunmaktadır.

İhtiyacınıza uygun sınıfta bulunan malzemecilerden pürmüz temin edebilirsiniz. Diğer yandan daha farklı tasarımlara sahip geniş seçeneklere ulaşmak için, internet alışverişlerini tercih edebilirsiniz. İnternet üzerinde daha fazla çeşit bulmanın yanı sıra, daha özellikli ürünleri daha uygun fiyatlarla sipariş vererek sahip olabilirsiniz.

Pürmüzler Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça basit olan pürmüzler çeşitli özelliklere sahip olabilir. Kullanım esnasında emniyet kilidi bulunan bir pürmüze sahipseniz, öncelikle emniyet kilidini açın. Gıdaların yüzeyinde kullanırken ateşin şiddetine göre 5-10 cm arasında bir boşluk ayarlayarak, pürmüzü alevlendirip uygun mesafe de kullanın.

Yeni bir ürün aldınız ise en doğru kullanım şekli için, ürünün kullanma kılavuzunu okuyabilirsiniz. Pürmüz kullanırken canlılara doğru ve hızlı alev alabilecek yanıcı maddelerden de uzak tutmaya özen gösterin.

Pürmüz nedir, çeşitleri nelerdir? Nerelerde satılır ve nasıl kullanılır? Sorularına yanıt verdiğimiz içeriğimizin ardından “Yaşam” kategorimizde yer alan diğer içeriklerimizi de incelemenizi öneririz.