• DOLAR
  7,9378
 • EURO
  9,3979
 • ALTIN
  485,45
 • BIST
  1,1829
Reenkarnasyon Nedir?

Reenkarnasyon Nedir?

Reenkarnasyon kelimesi uzak doğu kökenli ve tarihi milattan öncesine dayanan bir kelimedir. Hayatın doğum ve ölüm arasında bir periyottan ibaret olduğunu ve bir sonraki periyotların peş peşe geldiğini savunur. Buna göre kişinin, gerçekte olgunlaşıncaya kadar ya da spiritüel tabiri ile tekamül edinceye kadar tekrar tekrar dünyaya gelmesi ve bir takım sınavlardan geçmesi anlamına geliyor.

 

Bu makalemizde değerli okurlar,

 • Reenkarnasyon nedir
 • Reenkarnasyon ve dinler
 • Reenkarnasyon testi
 • Reenkarnasyon var mı
 • Reenkarnasyon filmleri
 • Reenkarnasyon örnekleri
 • Reenkarnasyon kuran
 • Reenkarnasyon Hatay

Konularına kısaca değinmek istiyoruz. Reenkarnasyon nedir sorusuna verilecek en geniş cevap, hayatın ölümle bitmediği, kişinin öldükten sonra astral bir aleme geçici olarak gittiği, orada kendi vicdanı ile ağır bir muhasebeye giriştiği, amellerine göre ölümden sonra taşındığı aydınlık veya karanlık boyutlardan geçeceği, dünyada iken bunun hazırlığını yaptıysa orada acemilik çekmeyeceği gibi inançları barındıran geniş bir felsefeden söz ediyoruz.

Reenkarnasyon ve dinler arasında ilişki var mıdır sorusuna gelince. Evet Reenkarnasyon ve dinler aslında ölümden sonra hayatın devam ettiği, ölümün bir yok oluş olmadığı paydasında buluşma vardır. Her ikisi arasında ahiret inancı vardır ve ayrıldıkları nokta ise bazı semavi dinlerin bazı kollarının, tek bir hayatı savunmasıdır. Tam da bu noktada adalet sorunu ortaya atılmaktadır. Sakat doğumlar, sefalet içinde geçen hayatlar, yarım kalmış tekamüller, sonsuza kadar cehennemde yanma gibi konular son derece kafa karıştırıcı oluyor.

Reenkarnasyon ise yeniden dünyaya başka bir bedene giren bilincin- ruhun- özün yeni bir sayfa açma fırsatı yakalaması noktasında bu sorunlara açıklık getiriyor. Fakat bazı dinlere göre ölümden sonra yeniden dünyaya gelmek yoktur. Ancak 1 milyara yakın insan reenkarnasyona inanıyor.

Reenkarnasyon testi yapmak pek mümkün değil ama çok ilginç bilgilere yer veren bir kitap var bu konuda… O kitabın adı  Bir Yoginin Otobiyografisi ] Kriya Yoga üstadı Paramahansa Yogananda bu kitabında, bu teste şahit olduğunu anlatıyor. Talihsiz bir hastalık nedeni ölen öğrencisinin beklenmedik ölümüne çok üzülen üstat, bu olaydan kısa bir süre sonra bu çocuğun yeniden dünyaya geleceğini sezdiğini ve onu aramaya koyulduğunu anlatıyor. Sonunda hamile bir kadının evine yine sezgilerinin yönlendirmesi ile giden üstat Yogananda, bu çocuğun o ailede doğduğunu ve bu olaydaki gizemli maceralarını kitapta anlatıyor.

Bu noktada Reenkarnasyon var mı sorusu biraz daha fazla ilgi çekiyor. Görünüşe bakılırsa insan, bu doğum –ölüm ve dünyadaki yaşam mücadelesinden oluşan deneyimleri birkaç defa yaşayarak, acı çekerek kendi ruhunu olgunlaştırma yolunda çok zorlu bir mücadele vermek durumunda… Reenkarnasyon konusu son derece gizemli bir konu olduğundan sık sık reenkarnasyon filmleri çevriliyor. Bu filmler çevrilmeden evvel senaristler, uzak doğu bilgelerinden bu konuda iyi bir ders alıyorlar. Anlatılan gizemli hikayeler oluşturulurken, çizginin öte tarafında olup bitenleri tasavvur etmek ve renklendirmek- çeşitlendirmek ise senaristlerin hayal gücüne kalıyor.

Gerçek hayatta nedendir bilinmez reenkarnasyon örnekleri ülkemizde hep Hatay ve çevresinde sık sık ortaya çıkıyor. Bir çocuk çıkıp ben Barış Manço olarak yeniden dünyaya geldim, işte bu ev benim bu araba benim diyebiliyor. Dünya genelinde de reenkarnasyon örnekleri çok fazla… Özellikle Çin ve Hindistan ve Tibet bu hikayelerle örülü…

Reankarnasyon kuran ilişkisi ise bizim coğrafyada merak edilen bir konu ve bu konuda Profesör Y. N. Öztürk birçok röportajında bu konudan söz ediyor ve bu fikre karşı çıkmıyor.

Profesör Y. N. Öztürk, reenkarnasyon inancını şöyle tanımlıyor, dünya planında tekamülü tamamlayamayan ruhun –özün bedenden ayrıldıktan sonra yine dünya planına gönderilmesi inancı olarak tanımlıyor. Ancak bu bir ilerleyiştir, insan sadece insan olarak gelir. Hindistan’da bazı topluluklara göre, insan kendisine verilen krediyi iyi değerlendiremediğinde bu kez hayvan olarak da geri dönebiliyor ki buna Tenasüh inancı deniyor. Y. N. Öztürk’e göre bu inanış yanlıştır. Y. N. Öztürk, Kuşadalı İbrahim’den örnekler veriyor ve bunun bir dik yokuş olduğunu (tekamülün) ve tamamlanması gerektiğini ifade ediyor.

Reenkarnasyon Hatay meselesine gelince, neden sadece Hatay ilimizde bu tip olayla sık sık gündeme geliyor? Araştırmacılar bu bölgede çok eski tarihlerden beri savaş ve erken ölümlerin olduğuna bağlıyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM