Torf Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Torf Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

10/11/2021 0 Yazar: bilgisitem

Torf tamamen organik olan ve çok fazla yağış alan bölgelerde yetişen, bitkilerin su dibine çökerek yıllar içerisinde çürümesi ile birlikte oluşan bir toprak türüdür. Bataklık ve göl gibi alanlarda torf bulabilmek çok daha mümkün olmaktadır. Zira bu bölgelerde yetişen bitkilerin yılların etkisi ile suyun altına çökmesi ve hava ile temasının kesileceğinden dolayı çürümesi ile toprağa karışması mümkün olmaktadır. Bu da torf toprak türünü oluşturmakta ve bizlerin çok daha verimli bir ekme işlemi gerçekleştirebilmesine olanak sağlamaktadır.

Ayrıca torf kullanıcısına pek çok özellikle birlikte gelmektedir. Bu nedenle oldukça verimli bir toprak türü olduğu söylenebilir ve verimli bir biçimde bitki yetiştirme işlemi yapabilmenizi mümkün hale getirir.

Torf Özellikleri Nelerdir?

torf özellikleri

Torf özellikleri

Torf pek çok özelliği bünyesinde bulunduran bir toprak türüdür. Bu nedenle torfun özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Torfun su tutma kapasitesi yüksek olmaktadır. Bu nedenle sürekli olarak sulama işlemi gerçekleştirilmesine gerek olmamaktadır.
 • Havalanma kapasitesi yüksek olan torf bitki köklerine hava gitmesine olanak sağlar ve bitkinin çok daha rahat bir biçimde büyüyebilmesine imkân tanır.
 • Normal topraklara nazaran herhangi bir hastalık ya da haşere gözlenmesi mümkün olmaz. Bu sayede çok daha sağlıklı bitkiler yetiştirebilmeniz mümkün olur.
 • Her türlü bitkinin yetiştirilmesi için uygun olmasından dolayı istediğiniz bitkiyi ekebilmenize olanak sağlar.
 • Gerekli olan besin maddelerinin ilave edilebilmesi söz konusu olmaktadır. Bu nedenle besin ilavesi gereken bitkilerin bu ilaveleri rahatlıkla alabilmeleri mümkün olmaktadır.
 • Tamamen doğal bir toprak olmasından dolayı üzerinde yetiştirilen meyve ya da sebzeler de tamamen doğal bir hal alır.

Yukarıdaki avantajları sayesinde torf türündeki toprakta yetiştireceğiniz her bir bitki çok daha sağlıklı ve organik bir biçimde yetişmektedir.

Torf Ne İşe Yarar?

Organik bir yapıya sahip olan torf her tülü bitkinin yetiştirilebilmesine olanak sağlayan bir topraktır. Bu nedenle toprağın hava nemliliğini düzenleyerek bitkinin yetişebilmesi için en doğru alanın sağlanabilmesine olanak sağlar. Bu da hem suyun hem de gübrenin bitkiye düzenli bir biçimde geçmesine olanak sağlar ve konulan gübrenin toprakta kaybolmasının önüne geçer. Böylelikle sürekli gübreleme işlemi gerçekleştirmenize gerek kalmaz ve çok daha az maliyetli bir bitki yetiştirme işlemi gerçekleştirebilmenize olanak sağlar.

Torf Nasıl Yapılır?

torf yapımı

Torf yapımı

Torf dışarından satın alınabileceği gibi evde de yapılabilen bir toprak türüdür. Bu nedenle belirli işlemlerin ardından siz de evinizde torf yapabilir ve çok daha sağlıklı bitkilerin yetiştirilebilmesi için kullanımını gerçekleştirebilirsiniz. Torf yapımı için belli başlı bazı adınlar bulunmaktadır. Bu adımlar ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • Çok fala güneş almayan bir zeminde bölge belirlemeniz gerekmektedir. Bu zeminin toprak olması şarttır.
 • Çim, dal ya da son baharda dökülmüş olan doğal bitki parçalarını bu zemin üzerinde biriktirin.
 • Biriktirilen parçaların ardından üzerlerine sönmüş kireç ve azotlu gübre eklenmelidir.
 • Bu karışımın her gün kontrol edilmesi ve sürekli olarak nemli bir biçimde kalması gerekmektedir.
 • Üzerine biriktirdiğinizi dal, çim ve yaprakların renginin değişmesi ile birlikte torf hazır hale gelmiş olur ve kullanımı gerçekleştirilebilir.

Yukarıda yer alan adımları eksiksiz bir biçimde izlemeniz durumunda torf toprağı evinizde de üretebilmeniz mümkün olmaktadır. Bu nedenle herhangi bir maliyete gerek kalmadan evde tamamen organik bir toprak elde edebilir ve çok daha sağlıklı bitkiler yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Bu da sizlere sağlıklı beslenebilme imkânını beraberinde getirmekte ya da bahçenizdeki çiçeklerin çok daha canlı bir biçimde görünebilmesine imkân sağlamaktadır.

Bu içeriğimizin ardından en güzel saksı çiçekleri üzerine bir derleme yaptığımız içeriğimiz de sizin için faydalı olacaktır.