Türkiye’nin Az Bilinen Doğal Güzellikleri

Türkiye’nin Az Bilinen Doğal Güzellikleri

11/13/2020 0 Yazar: bilgisitem

Her köşesinde ayrı bir güzellik bulunan ülkemizin, herkesçe bilinen doğal güzelliklerinin yanı sıra az bilinen birçok doğa harikası yerleri de vardır. Türkiye’nin az bilinen doğal güzellikleri başlığı altında, bu yerler hakkında bilgiler verdik.

Tarih ve doğasıyla farklı güzellikler sunan Türkiye’de, doğanın cömertliğini ziyaretçilerinden esirgemeyen birçok yer olmasına rağmen bu yerler henüz hak ettikleri ilgiyi göremediği için birçok insan tarafından pek bilinmiyor. Ülkenin farklı bölgelerinde yer alan ve güzellikleri ile göz kamaştıran bu yerler, doğal güzellikleri gezip görmeyi seviyorsanız sizler için ayrı birer keşif noktası olabilir.

Türkiye’nin Az Bilinen Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Ülkemizde ne büyük zenginliklere sahip olduğumuz gerçeği attığım her adımda bir kez daha karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda fazla kişinin keşfetmediği belki de daha önce adını dahi duymadığınız Türkiye’nin az bilinen doğal güzellikleri hakkında sizlere detaylı bilgiler sunacağız.

Kula Peri Bacaları – Manisa

kula peri bacaları

Kula peri bacaları – Türkiye’nin Az Bilinen Doğal Güzellikleri

Peri bacaları denildiğinde akla ilk gelen İç Anadolu Bölgesi’nde Nevşehir sınırlarında yer alan doğal oluşumlar gelse de aslında Manisa’da da saklı bir cennet niteliği taşıyan peri bacaları bulunmaktadır. Kuladokya adıyla bilinen bölgede yüzyıllar önce yağmur ve rüzgârın etkisiyle oluşan doğal yapılar, muhteşem görüntüsüyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır.

Yolunuz Manisa’ya düşerse, Türkiye’nin az bilinen doğal güzelliklerine listeniz de yer vererek bu harika oluşumları mutlaka gezip görmenizi tavsiye ederiz.

Şehriban Kanyonu – Kastamonu

Şehriban Kanyonu – Kastamonu

Şehriban Kanyonu – Kastamonu

Karadeniz Bölgesi’nin her köşesinde başka bir doğa harikası bulunurken, bunların bir kısmı bilinse de bir kısmı hala saklı birer cennet niteliğinde keşfedilmeyi bekliyor. Bunlardan biri de Kastamonu sınırlarındaki Şehriban Kanyonu’dur. Şenpazarı ilçesindeki kanyon, bölgeden akan birkaç dereyi de içerisine almaktadır.

Teknik araçlarla uzman bir ekip tarafından 1997 yılında ilk kez geçilen kanyon, ancak 8 saatlik sürenin sonunda geçilebilmiştir. Dereler, göletler ve şelaleleri ile farklı bir keşif noktası arıyorsanız, gezi rotanızda bu kanyona yer vermeniz gerekecek.

Yahyalı Şelalesi – Kayseri

Yahyalı vadisi - Türkiye'nin Az Bilinen Doğal Güzellikleri

Yahyalı vadisi – Türkiye’nin Az Bilinen Doğal Güzellikleri

Kimi gezginler tarafından bilinen bir yer olsa da birçok gezgin, Yahyalı Şelalesi’ne henüz gitmemiştir. İlkbahar ve yaz aylarında özellikle Kayseri ve çevre illerden gelenlerin uğrak yeri olan Yahyalı Şelalesi, il merkezine yaklaşık 150 kilometre uzaklıktaki Yahyalı ilçesinde bulunuyor.

Şelaleyi diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri, 7 farklı şelaleden oluşması ve bunların tamamının kayaların üzerinden değil de kaya içlerinden akmasıdır. Gerçekten harika bir güzelliğe sahip olan şelaleler, 12 ile 40 metre gibi değişik yüksekliklerden akmaktadır.

Frig Vadisi – Afyonkarahisar

Frig Vadisi – Afyonkarahisar

Frig Vadisi – Afyonkarahisar

Frig Vadisi kesinlikle Türkiye’nin az bilinen doğal güzellikleri listesinde yer almayı hak ediyor. Tarih boyunca yerleşim yeri olarak da kullanılan ve bu nedenle içerisinde farklı yapıların bulunduğu vadi, diğer vadilere nazaran bakir bir doğal güzelliği ziyaretçilerine sunuyor.

Kütahya, Eskişehir ve Afyonkarahisar illerinin arasında bulunan Frig Vadisi içerisinde, birçok oyma anıt kalıntısı ve çeşitli şekillerde Tümülüsler bulunuyor. Frigler döneminde yerleşim yeri olarak kullanıldığı için bu isimle anılan vadi, arkeolojik SİT alanı statüsünde yer almaktadır.

Nallıhan Kuş Cenneti – Ankara

Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan Kuş Cenneti

Bazı gezginlerin uğrak yeri olan Nallıhan, birçok gezgin tarafından henüz keşfedilmeyi bekleyen gezi noktaları arasında yer alır. Ankara il merkezinden 160 kilometrelik mesafede yer alan Nallıhan ilçesinde bulunan kuş cenneti, farklı renklerin harmanlandığı tepeleri, çayı, göl ve şelaleleri ile görülmeye değer bir alandır.

Doğanın cömertliğini ziyaretçilerine esirgemeyen Nallıhan Kuş Cenneti, kuşların göç güzergâhlarında yer alması nedeniyle onlarca farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Tepelerde oluşan doğal oluşumları ile de dikkat çeken bölge, doğanın farklı görselliklerini bir arada sunuyor.

Ballıkayalar Kanyonu – Kocaeli

Ballıkayalar Kanyonu – Kocaeli

Ballıkayalar Kanyonu – Kocaeli – Yahyalı vadisi – Türkiye’nin Az Bilinen Doğal Güzellikleri

Gebze ilçesi sınırlarında bulunan Ballıkayalar Kanyonu, gezginler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Muhteşem güzellikleri bir arada sunmasına rağmen fazla fark edilmeyen kanyon, bakir yapısıyla ziyaretçilerine doğanın huzurunu sunmakta. İzcilik ve dağcılık faaliyetleri için fazlasıyla elverişli bölgelere sahip olan kanyon içerisinde göletler, dereler ve şelaleler, yeşilin farklı tonlarıyla kucaklaşarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Bu yazımızda sizleri Türkiye’nin az bilinen doğal güzellikleri ile tanıştırmak ve ne kadar zengin bir coğrafyada yaşama şansı elde ettiğimizi bir kez daha göstermek istedik. Bu içeriğimizi keyifle okuduysanız “Dünyanın az bilinen güzel yerleri” başlıklı içeriğimizin de oldukça dikkatinizi çekeceğini düşünüyoruz.