Rokfor Peyniri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rokfor Peyniri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

12/11/2020 0 Yazar: bilgisitem

Rokfor peyniri tüm dünyada oldukça rağbet gören bir lezzet olmasının yanı sıra özellikleri ve faydaları ile de sıkça tercih edilmektedir. Bu muhteşem peynirin arkasında elbette ki oldukça meşakkatli bir yapım süreci yatmaktadır.

Rokfor Peyniri Hakkında

Tüm dünyada severek tüketilen ve aynı zamanda en pahalı peynirler arasında yer alan rokfor peyniri hakkında bilinmesi gerekenler başlığı altında, Fransa’nın milli peyniri olarak kabul edilen rokfor peynirinin çeşitli özelliklerini tanıyalım.

Dünyada farklı aroması ve lezzeti nedeniyle en fazla tüketilen peynir grupları arasında yer alan küflü peynirlerden biri olan rokfor peyniri, ilginç bir hikâye ile Fransa’da ortaya çıkmış olsa da dünyanın çeşitli yerlerinde üretilmektedir.

Rokfor Peyniri Özellikleri

rokfor peynirinin özellikleri

Rokfor peynirinin özellikleri

Rokfor peynirinin özellikleri şu şekilde sıralabilir;

 • Dünyanın en pahalı peynirlerinden biridir.
 • Küflü peynirler grubunda yer alır.
 • Diğer peynirlerden farklı olarak üretiminde çavdar ve buğday unu kullanılır. Bunlar ile ekmekler hazırlanarak bu ekmekler mağaralarda küflendikten sonra toz haline getirilerek, peynir üretiminde kullanılır.
 • Rokfor peynirinin kalitesinin düşmemesi için, Fransa hükümeti peynir üretimi yapacak kişiler için ciddi derecede katı kurallar uygulamaktadır.
 • Peynir üretirken kullanılan tuzun, kuru olması gerekmektedir.
 • Peynir küfünün, Fransa’nın belirli bölgelerindeki mağaralardan elde edilmesi gerekir.
 • Peynir yapımında pastörize edilmemiş çiğ süt kullanılmalıdır.
 • Peynir yapımı için sütü sağlayacak koyunların, bölgedeki mağaranın çevresinde otlatılması zorunluluğu vardır.

Rokfor Peynirinin Faydaları

rokfor peyniri faydaları

Rokfor peyniri faydaları

Bu peynir türü özellikleriyle olduğu kadar faydaları ile de ön plana çıkan bir gıdadır. Süt ve süt ürünleri kalsiyum barındırmaları nedeniyle faydalıdır.

Rokfor peyniri diğer peynir çeşitlerine göre, daha zengin kalsiyum içeriğine sahiptir. Ayrıca peynirin özelliği olan rokfor küfünün çavdar ve buğday unu gibi farklı besin maddelerinden imal edilmesi, peynirin besleyici özelliklerini artırmaktadır. Rokfor peynirinin başlıca faydaları şunlardır:

 • Kalsiyum içeriği sayesinde kemik sağlığı ve gelişimi üzerinde ciddi etkileri bulunur. Bu nedenle özellikle gelişme çağında olan çocuklara tavsiye edilmektedir.
 • İçermiş olduğu doğal küf nedeniyle vücut için antioksidan etkiye sahip olup, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir.
 • Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Tokluk hissi vererek daha fazla yemek yeme ihtiyacını önler ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur.
 • Protein içeriği sayesinde sağlıklı zayıflamaya yardımcı olduğu gibi, kas yapısının korunmasında da önemli faydaları bulunur.

Rokfor Peyniri Hikâyesi

Fransız kültüründe oldukça önemli bir yeri bulunan bu peynir türünün elbette bir hikayesi de bulunmaktadır.

Doğrulanmamış bir hikâye olsa da Fransa’da bir çobanın mağarada ekmek ve peynirini unutup, sevdiği kızın peşinden gitmesiyle rokfor peynirinin bulunduğu rivayeti vardır. Çoban aylarca sevdiğin kızın peşinden gitmiş, mağaradaki peynir ve ekmek ise etkileşime girip küflenerek, rokfor peyniri oluşmuştur.

Kısaca Rokfor Peyniri Nasıl Yapılır?

Bu değerli peynirin nasıl üretildiğinden de kısaca sizlere bahsetmek istiyoruz. Büyük bir sabır ve emek isteyen bu peynirin yapımı diğer peynir türlerine göre oldukça meşakkatlidir.

Maya, sirke, çavdar ve buğday unları iyice yoğrularak, elde edilen hamurdan ekmek yapılır. Hazırlanan ekmekler 40 günden daha fazla mağaralarda bekletilerek, doğal nem ortamında küflenmesi sağlanır. Daha sonrasında küflü ekmekler toplanıp kurutularak, toz şeklinde öğütülür. Peynirin küf oluşumu bu şekilde gerçekleşir.

Sonrasında ise koyun sütü biraz ısıtılıp, içerisine özel peynir mayası eklenir. Peynir mayası eklendikten sonra sütün pıhtılaşması beklenir. Peynir pıhtısı haline gelen süt kalıplara dökülerek, üzerine mağaralarda elde edilen küf eklenerek iyice yoğrulur. Bu sürecin ardından peynir toplam 6 gün boyunca altı üstüne çevrilerek, suyu çekene kadar bekletildikten sonra tüketmeye hazır hale gelir.

Rokfor peyniri özellikleri ve faydaları üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından gurme tatlar hakkında bilgi almaya devam etmek için “Guacamole sos nasıl yapılır?” başlıklı içeriğimizi de okumanızı öneriyoruz.