• DOLAR
  7,7314
 • EURO
  9,0910
 • ALTIN
  473,37
 • BIST
  1,1750

Telif Hakkı

Web sitemizden içerik kopyalamak isteyen ziyaretçiler için koşullar ve yaptırımlar hakkında aşağıda bilgilendirme yapılmıştır. Lütfen bu sayfayı dikkatlice okuyunuz. Bu sayfada yer alan bilgiler, web sitemizden içerik kopyalaması yapmak isteyen ziyaretçilerin yararına olacaktır.

Web sitemizde bulunan tüm yazılar, görseller, sitemiz ile sitemizin yazarlarına aittir. Web sitemizde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. bilgisitem.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır.

Bilgisitem.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır. Bu hak sahibi bilgisitem.com veya bilgisitem.com yazarına ait olabilir.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

 

İçerik Kopyalamak Neden Yasak

 

Web sitesinin içeriğinin oluşturulması için araştırmalar yapıyor, zaman harcıyor, içeriğe özel görseller oluşturuluyor veya düzenleniyor kısacası bir emek harcanıyor. Web sitesi içeriğinin kopyalanması ilk başta emek hırsızlığına girer. Ayrıca web sitelerinin içeriklerinin kopyalanması yukarıda bahsettiğimiz yasa ile yasaklanmış olup, telif hakkı ihlaline girer. Bunun yanında size de zaten bir şey kazandırmaz.

Eğer kendi web sitenize veya blogunuza içerik üretmek için bizim web sitemizden veya başka bir web sitesinden içerik kopyalayıp yayımlıyorsanız bu sitenize içerik üretmekten çok zarar verecektir. Google’ın kullanmaya başladığı algoritmalar ile “kopyala-yapıştır” ile içerik kopyalamak SEO açısından hiçbir getiri getirmemektedir. Ayrıca kopyalanan içerikler, çalıntı içerik olarak görünüp güvensiz site kategorisine alınmaktadır. Google son güncellemeleri ile PageRank gibi eski sıralama yöntemlerinden daha çok web sitelerinin güvenirliğini, özgün içeriği ve konuyla alakası gibi kriterlere göre sıralama yapmaktadır. Konuyla alakalı daha fazla bilgi almak için Google Arama Dünyası web sitesinde, Algoritmalar başlığını inceleyebilirsiniz.

Kısacası “kopyala-yapıştır” içerik kopyalamalar web siteleri size yarardan çok zarar getirecektir. Bunun yanında kendinize ait olmayan bir içeriği, kendi içeriğiniz gibi yayınlamak hem dini hem de ahlaki yönden hoş olmadığı gibi en büyük günahlardan biri sayılan kul hakkına gireceğinizi unutmayın. Az olsun, kötü olsun kendi yazınız olsun! Az da olsa yazacak kadar kabiliyetiniz yoksa bence bir bloga veya web sitesine de ihtiyacınız yoktur.

Saygılarımızla..

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM