Güvenli İnternet İçin Öneriler

Güvenli İnternet İçin Öneriler

03/30/2020 0 Yazar: bilgisitem

İnternet

 

İnternet, bilginin bir noktadan birçok noktaya aktarılmasıdır. Gelişen teknolojiyle beraber günümüzde İnternet, haberleşme, sağlık, eğitim, ticaret, banka ve finans sektöründe oldukça yaygın kullanılmaktadır. Önceki yıllarda bilgi tek taraflı bir iletişim ağına sahip iken günümüzde İnternet, çok yönlü bir iletişim ağıdır. İnternet üzerinden kişisel bilgilerimizin olduğu, özel olarak adlandırdığımız banka hesaplarımıza, sosyal medya hesaplarımıza giriş sağlıyoruz. Peki, İnternet ne kadar güvenli? İnternet kullanımını sadece doğru ve dürüst insanlar mı gerçekleştiriyor? Tabi ki de hayır. İnternet’de hırsızlardan, dolandırıcılara ve siber zorbalara kadar birçok kötü kişiler bulunmaktadır. Bu noktada güvenli İnternet nasıl olmalı?

 

Güvenli İnternet İçin Öneriler

 

Günümüzde birçok alanda kullandığımız İnternet, bizlere yarar sağladığı kadar güvenli olmadığı takdirde online sahip olduğumuz hesaplarımızdan, cebimizdeki nakite kadar kaybımıza sebebiyet verebilir. Peki, zararlı yazılımlardan kaçınmak ve güvenli İnternet kullanmak için neler yapmalıyız?

Öncelikle tarayıcımızda mutlaka bir anti virüs programımız bulunmalı. Olası zararlı yazılımlar tarafından tarayıcımızı güvene almalıyız. E-posta güvenliğimize dikkat etmeliyiz. Gün içerisinde gerek reklam çalışmaları olsun, gerek bildirimler olsun birçok e-posta almaktayız. Fakat aldığımız e-postaların içeriklerine dikkat etmeliyiz. Bazı kullanıcısını ve ismini daha önce duymadığımız e-postaların içerisinde bulunana linklere merakımıza yenik düşük tıklamamalıyız.

Kötü yazılımlarla donatılmış olan linkler tarayıcınıza ve kişisel bilgilerinize erişim sağlayabilir. Hatta maili aldığınızda içeriğine girmeden silmeniz sizler için en mantıklısı olacaktır. E-posta konusuna değinmişken dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta ise, şifre güvenliği. E-posta, İnternet bankacılığı ve sosyal medya hesaplarımızın şifrelerini 3 ayda bir değiştirilmesi önerilmektedir. Belirlenen şifrenin ardışık sayılardan oluşması, hesabınızın ele geçirilmesini kolaylaştırabilir. Bu yüzden şifrelerin içerisinde genellikle büyük küçük harfler ve sayıların bulunması şifrenizin ele geçirmesini zorlaştırabilir.

Güvenli İnternet kullanımında, İnternet üzerinde oluşabilecek olağan tehditler için güvenlik duvarınızı etkileştirmeli ve belirli sitelere filtrelenerek ulaşım sağlamalısınız. Tarayıcınız üzerinde her uygulamanın ve programın güncelliğini kontrol ediniz. Güncellenmeyen program ve uygulamalar yeni nesil İnternet virüsleri için etki sağlamayabilir.

Günümüzde, İnternet üzerinden yeni arkadaşlar edinmekte ve yeni insanlarla tanışmaktayız. Görmediğiniz ve bilmediğiniz, yeni tanıştığınız insanlarla kişisel bilgilerinizi ve şifrelerinizi paylaşmamanız gerekmektedir. Günümüzde güvenli İnternet ortamı olmayan birçok kullanıcı ciddi zararlar görmüşler ve görmeye devam etmektelerdir. İnternet kullanımının güvenli olması hem maddi hem de manevi bir kazanç sağlayacaktır.