Etkileyici Görünmenin Yolları: 5 Kolay Kural

Etkileyici Görünmenin Yolları: 5 Kolay Kural

06/06/2021 0 Yazar: bilgisitem

Etkileyici görünmenin yolları hem iş hem de sosyal yaşamınızda size birçok avantaj sağlayabilir. 5 kolay kural sayesinde siz de daha etkileyici bir görünüme sahip olabilir ve iz bırakabilirsiniz.

Etkileyici Görünmenin Yolları

etkileyici görünmenin yolları

Etkileyici görünmenin yolları

İnsan iletişiminde taraflar, karşılıklı olarak kendilerine ait fikirleri karşı tarafa ispatlama güdüsünün yanında, karşısındaki insanları da etkisi altına almaya yatkındırlar. Bundaki en önemli neden ise, insanoğlunun toplum içerisinde kendisini sosyal olarak konumlandırmaya çalışmasıdır. Bu nedenle de insanlar, etkileyici görünmenin yollarını ararlar. Toplumda etkileyici görünmenin ve insanları etkilemenin pek çok yolu vardır. İşte insanlara dokunmanın ve onların dikkatlerini üzerinizde toplamanın 5 kolay kuralı!

1. Pozitif Olmak

 Etkileyici görünmenin yolları arasında ilk sırada pozitif olmak yer alır. Pozitif ve neşeli bir mizaca sahip olmanız ve gülümsemeniz, insanları etkileme yolundaki ilk adım olacaktır. Suratı asık olan insanlara nazaran, en azından tebessüm eden insanlar, toplum arasında daha fazla yer bulmaktadır. Sosyalleşmenin ilk kuralı olan gülümsemek ve pozitif olmak, sizlerin insanları etkileme yolunda atacağı en önemli adımdır.

2. Giyim

 İnsan, sosyal bir canlı olduğu için, sosyalleşmek adına farklı dışa vurumsal aksiyonlarda bulunmaktadır. Bunlardan ilki ise dış görüntüde yapılan düzenlemelerdir. Örneğin; bir partiye ya da toplantıya katılan insanlar, buluşmanın türüne göre düzgün ve göze hoş gelen kıyafetler giymektedir. İnsanın toplumdaki varlığını hissettirebilmesi için kendine has bir giyim tarzına sahip olması gerekir. Herkesin giydiği trend kıyafetler yerine, farklı ve sıradan olmayan giysiler giymek sizin daha etkileyici bir görünüme sahip olmanızı sağlayacaktır.

etkileyici görünmek

Etkileyici görünmek

3. Bakım

 Her insanın dış görünüşü farklıdır. Bazı bireyler, kendilerinin çok güzel olmadığını düşünebilir. Bu durumda toplumda kendisini sinik hissedebilir ve yalnızlığa sürüklenebilir. Buna rağmen birçok ünlü bilim insanı, yazar ve sanatçı, ortalama bir güzelliğe sahip olmasına karşın, kitleleri peşlerinden sürüklemişlerdir.

Kadınların ve erkeklerin bakım yapması, onların var olan görüntülerini olabildiğince farklılaştırmaktadır. Kadınlar, saçlarını boyatıp, kestirerek ya da ciltlerine bakım yaparak daha güzel görünebilmektedir. Keza erkekler de, spor yapıp daha fit bir vücuda sahip olarak ya da sakal bırakıp saçlarını uzatarak daha çekici olabilmektedir. Buradaki önemli nokta, özgün bir tarza sahip olmanızdır. Bunun yanında erkekler için saç ve sakal bakımının periyodik olarak yapılması gerekir. Aynı zamanda kadınların da düzenli cilt ve saç bakımlarını yapması, olduklarından da etkileyici görünmelerini sağlar.

4. Sessizlik

 Birazcık gizem etkileyici görünmenin yolları arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Neşeli olmak ve fiziksel görünümde değişikliklere gitmek, çekici olmanızı sağlasa da insanların dikkatini tamamen üzerinizde toplamanıza yetmeyebilir. Burada ise devreye konuşmalar ve sessizlik giriyor. Günlük bakımınızı yapıp, kendinize has tarzda bir kıyafet giyerek bir arkadaş buluşmasına katıldığınızı farz edelim.

İnsanlar ile iletişim kurarken çok konuşarak insanları etkilemeye çalışmak ve fikirlerinizi kabul ettirmeye uğraşmak, ne yazık ki sizi başarıya götürmez. Aksine insanların sizden soğumasına neden olur. Ağır başlı davranışlar sergilemek ve gerekmediği zaman konuşmamak, sizin dışarıdan daha bilge ve üstün olduğunuzu hissettirecektir. İnsanlar, sizin kısa sorular sorup sessizliğe bürünmenizi ve kısa-öz yorumlar yapmanızı, sizin bilgeliğinize yoracaktır. Bu da onların sizi tanımak için daha fazla iletişim kurmaya çalışmalarına neden olacaktır.

5. Ayrıntıları Kaçırmayın

 Ayrıntılara dikkat etmek etkileyici bir görünüme sahip olmak ve insanların ilgisini çekebilmek için uymanız gereken son ve altın kural: ayrıntılara odaklanmak! İnsanların ilgilerini çekerek onların gözünde etkileyici bir görünüme bürünmek için onları tanımalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Karşınızdaki insanı tanıyabilmek için ihtiyacınız olan prensip ise onun görünüş ve konuşmalarından olabildiğince fazla ayrıntı toplamak. İnsanların yaptıkları basit jest ve mimikler bile onlar hakkında birçok fikre sahip olmanızı sağlayabilir.

İletişim kurduğunuz insanı tanıyarak onla konuştuğunuzda, onun sevdiği konulara değinip sorular sorarak, onunla benzer özelliklere sahip olduğunuzu ve denk olduğunuzu hissettirebilirsiniz. İnsanlar, kendilerine zıt karakterdeki kişiler yerine benzer özellikte olan insanları daha fazla etkileyici bulmaktadır. Benzer duyguları hisseden insanlar, karşılarındaki insanları kendi çevresinden birisi olarak kabul etmektedir. Böylece bir süre sonra, varlığınız ve kişiliğiniz, fiziksel görünümünüzün ötesine geçerek sizi daha etkileyici bir insan olarak toplumda konumlandıracaktır.

Etkileyici görünmenin yolları üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından kişisel gelişim kategorimizdeki bir diğer içeriğimiz olan “Uyanık ve zeki olmanın yolları” başlıklı yazımız da ilginizi çekecektir.