Uyanık ve Zeki Olmanın Yolları: 5 Muhteşem İpucu

Uyanık ve Zeki Olmanın Yolları: 5 Muhteşem İpucu

06/06/2021 0 Yazar: bilgisitem

Uyanık ve zeki olmanın yolları kendilerini geliştirmek isteyen birçok kişinin araştırdığı bir konudur. Zeka ve uyanıklık, iki ayrı kavram olsa da birbirlerinin yerine kullanılabilmekte ve benzer özellikler barındırmaktadır. Buna rağmen; bu iki kavram da birbirleri ile birçok noktada ayrılır. İş, okul ya da sosyal hayatınızda sahip olduğunuz konum, zekanızın sınırları içerisinde şekillenir. Aynı zeka özelliklerine sahip olan insanlar birbirleri ile daha sık iletişim kurar ve birbirlerinin hayatlarını bilerek ya da bilmeyerek etkilerler. Zeki insanlar ile bir arada bulunmak, zekanızı artırıcı bir etkiye sahiptir.

Uyanık ve Zeki Olmanın Yolları

uyanık olmanın yolları

Uyanık olmanın yolları

Zeka, hem doğuştan hem de sonradan kazanılabilen bir beyin kapasitesi ölçütüdür. Uyanıklık ise daha çok akıl ile bağdaştırılır. Akıl ile zeka arasındaki fark ise şu şekilde açıklanabilir: Bir şehre en kısa sürede ulaşabilmek için yollar aradığınızı farzedelim. Sahip olduğunuz zeka, size en ideal yolları bulmanızda yol göstericidir. Fakat, zekanızın bulduğu yollar arasından, en kısa, en az tehlikeli ve en düzgün yolu, aklınız seçecektir. Bu durumda akıl ile zekanın orantılı olması beklenir. Uyanık olmak da aklın ölçütüdür denebilir. Zeka ve akıl sonradan geliştirilebilen yetilerdir. Uyanık ve zeki olmak için 5 muhteşem ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

1. Bilimsel Çalışmalar Yapmak ve Okumak

 Zeki olmanın yolları arasında ilk sırada elbette ki araştırmacı olmak bulunmaktadır. Zeka, genler ile aktarılırken, doğum sonrasında da çevrenizdeki insanlar ve olaylar ile gelişim gösterebilir. Yine de zekayı geliştirmek sizin elinizdedir. Kitap okumak, matematik ve fizik gibi fen bilimleri çalışmak ve üniversite bitirmek, zekayı artırıcı eylemlerdir.

Beyin, bir oyun hamuru gibidir. Siz onu şekillendirebilir ve istediğinizi elde edebilirsiniz. Bilimsel araştırmalara göre, sürekli çalışan ve temel bilimler ile uğraşan insanların zeka gelişiminin sürekli devam ettiği ortaya çıkmıştır.

2. Sosyalleşin

 Uyanık ve zeki olmanın yolları hakkında vereceğimiz üçüncü öneri ise sosyalleşmek. Sosyalleşmek ve toplumdaki insaların arasına katılmak, insanların zekasını artırıcı bir faktördür. Zekanın artması, beyindeki nöron sayılarının artmasına bağlıdır. Yeni öğrenilen bilgilerin nöron sayısını artırdığı kadar, yeni insanlarla tanışmanın ve onlarla etkileşime geçmenin de nöron ağlarını geliştirdiği bilinmektedir. Kendinize belirli bir zeka seviyesinin üzerinde olan insanlardan oluşan bir sosyal ağ yaratmanız, zeka gelişimize katkı sunacaktır.

3. Beslenmenizi ve Uykunuzu Düzene Koyun

 Beynin en önemli enerji kaynağı, karbonhidrat ve proteinlerdir. Beynimiz, vücudumuzda en fazla enerji tüketen organlardan birisidir. Bu nedenle beslenirken, sağlıklı, kalorisi yüksek ve besleyici bir diyet uygulamak gerekir.

Beslenmenin yanında, düzenli uyku da zekayı artırıcı etkiye sahiptir. Rem uykusu adı verilen ve gün içerisinde öğrenilen bilgilerin kalıcı hafızaya işlendiği uyku türünün yeterli bir şekilde alınmış olması gerekir. Bu nedenle yatış ve kalkış zamanlarınızı düzene sokmalısınız. Böylece kalıcı hafızanız gelişecek ve nöron sayınız artarak zekanız artış gösterecektir.

zeki olmanın yolları

Zeki olmanın yolları

4. Müzik Tercihi

 Yüksek zekaya sahip olan insanların büyük bölümünün klasik müzik dinlediği, bilimsel deneyler ile ortaya konmuştur. Sürekli aynı ritim ile ilerleyen kalitesiz müzikler zekası düşük olan insanlar tarafından dinlenir. Bunun yanında rap müziğin beyni aptallaştırdığına dair bazı bilimsel bulguların da elde edildiği doğrulanmıştır.

5. Aklı Geliştirmek İçin

Zekanızın gelişimini artırıcı eylemlerde bulunmanız, sosyal yaşantınızda iyi bir konuma gelmenizde yeterli olmayabilir. Aklınızın da zekanız ile paralel bir şekilde gelişmesi gerekir. Böylece uyanık olmanın zorunluluğu olan akıllı olmak adımını da başarılı bir şekilde tamamlamış olursunuz.

Sahip olduğunuz zekayı kullanabilme yetiniz aklınızın ölçütüdür. Bu nedenle zekanızı bir an önce uygulama yaparak kullanmalı ve projelerinizi hayata geçirmelisiniz.

Uyanık ve akıllı olmanın değişmez kuralı cesarettir. Zekanızın ürettiği yollar arasında en ideali seçerken aklınıza güvenmeli ve tercihinizi yapmalısınız. Cesur olmak ve cesurca kararlar vermek, sizin sürekli denediğinizi ve sorunlarınızı aşmaya çalıştığınızı gösterir. Bu da aklınızı geliştirmenizdeki itici güçtür. Bu durum şöyle kanıtlanabilir: Yaşlı insanlar daha akıllı ve uyanık olmaktadır. Çünkü yaşam tecrübeleri daha fazladır ve farklı sorunlar ile sürekli karşılaşarak tecrübelenmişlerdir. Bu durum da, onların gençlere nazaran daha uyanık ve farkında olmasını sağlar. Eğer cesur ve atılgan bir tutm izlerseniz, çok fazla yaş almadan üstün bir akla sahip olabilirsiniz.

Uyanık ve zeki olmanın yolları üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “Kişisel Gelişim” kategorimizdeki diğer içeriklerimizi de okumanızı öneririz.