En Masrafsız Evcil Hayvanlar Hangileridir?

En Masrafsız Evcil Hayvanlar Hangileridir?

10/28/2020 2 Yazar: bilgisitem

En Masrafsız Evcil Hayvanlar

Kedi, köpek gibi popüler evcil hayvanların bakımlarının diğer evcil hayvanlara nazaran daha zor ve giderlerinin daha fazla olması hayvan bakımına bütçe ayırmakta güçlük çeken hayvanseverleri farklı tercihlere yönlendirebilmektedir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalanlar için bugünkü listemizde en masrafsız ve bakımı en kolay evcil hayvanları sıraladık.

En Masrafsız Evcil Hayvanlar

Birçoğumuz hayatımızı sevimli bir evcil dost ile paylaşmayı, onun bakımını üstlenmeyi ve ona güzel bir yaşam sunmayı istesek de durumun maddi boyutu bazen bize geri bir adım attırmak zorunda kalabilir.

Bir hayvan sahiplenmek isteyip de bu durum için bütçe ayırmakta zorluk yaşayanlar en masrafsız evcil hayvanlar üzerine araştırmalar yapmakta ve kararlarını verirken işin maddi boyutunu da hesaba katmaktadırlar.

Kuşlar

 

en masrafsız evcil hayvanlar kuş

En Masrafsız Evcil Hayvanlar

Papağanlar, muhabbet kuşları, güvercinler ve kanaryalar gibi ev ortamında beslenebilecek birçok kuş türü bulunmaktadır. Bakımları kolay olan ve en masrafsız evcil hayvanlar listemizde yer alan kuşlar, çeşitli özellikleri ile ev ve ofis ortamlarının adeta neşe kaynağı olan dostlarımız olarak öne çıkıyorlar.

Fakat işin maddi boyutunu göz önünde bulundurduğumuzda bazı kuşların diğerlerine göre daha masraflı olabileceğini de söylemek mümkün. Örneğin güvercinler kendilerine özel bir alan ve kümese, belirli dönemlerde de özel bakım ürünlerine ihtiyaç duyabilirler.

Saka, kanarya, hint bülbülü gibi kuşların ise sağlıkları yerinde olduğu taktirde yem dışında büyük bir giderleri yoktur.

Muhabbet kuşu, sevda papağanı, cennet papağanı gibi küçük paraket türleri de bakımını üstlenen kişileri maddi anlamda çok yormazlar.

Balıklar

 

Masrafsız evcil hayvanlar balık

Masrafsız evcil hayvanlar – Balık

Akvaryum balıkları, yine evlerde en fazla beslenen hayvan türleridir. Masraf ve bakımlarına baktığımızda, orta düzeyde bir masraflarının olduğunu söyleyebiliriz.

Bu hayvanları beslemenin verdiği zevkin yanı sıra ev ve ofis ortamının dekorasyonuna sağladıkları katkı da daha fazla tercih edilmelerine neden olmaktadır. En çok tercih edilen tür Japon balıkları olsa da teleskop balığı, ay kılıç balığı, platiler, chiclid, çöpçü ve lepistes balıkları da yine yaygın olarak beslenen türlerdendir.

Kaplumbağa

En masrafsız evcil hayvanlar listemize sevimli mi sevimli minik dostlarımız olan su kaplumbağaları ile devam etmek istedik.

Su kaplumbağaları, uygun bir akvaryum içerisinde beslenebilecek masrafsız hayvanlar arasındadır. Balıklı ve balıksız akvaryumlarda beslenmeye uygun türleri vardır.

Tavşanlar

Listemizin bu satırından sonraki hayvan türlerinin bakımları üstte yer alanlara nazaran daha zor ve daha masraflıdır.

Kedi, köpek, kuş ve balıkların ardından en fazla beslenen hayvanlar arasında, tavşanlar yer almaktadır. Oldukça sevimli görünümleri ve zararsız yapıları ile hayvan severlerin tercihi olan tavşanlar, marul yaprağı gibi basit yiyecekler ile beslendikleri için masraflarının az olduğunu söylemek mümkündür.

Hamster

Son yıllarda oldukça popüler hayvanlardan biri olan Hamster, kemirgen grubunda yer alan bir canlıdır. Bakımları orta zorlukta olan bu hayvanların masrafları ise, listemizde yer alan diğer evcil hayvanlar gibi oldukça azdır.

Kediler

 

masrafsız evcil hayvanlar

Masrafı az evcil hayvanlar

Kediler evcil hayvanlar denildiğinde köpeklerle birlikte akla ilk gelen canlılar olsa da onların masrafsız olduklarını söylemek bir hayli zordur. Kedi bakımının tüm gerekliliklerini hakkıyla yerine getirebilmek için bazı harcamaları yapmak kaçınılmazdır.

Veteriner giderleri, mama giderleri, kedi kumu giderleri sevimli dostlarımızın masraf kalemlerinden birkaçıdır. Bunun dışında tırmalama tahtası, çeşitli oyuncak ve aksesuarlar da kedinizin daha mutlu olmasını sağlayabilir.

Kedilerin cinsleri de giderlerinin az ya da çok olmasında önemli bir faktördür. En çok tercih edilen Fars kedisi, Ankara kedisi, Brazilian, American Shorthair ve British Shorthair gibi kedi türleri, bakımları kolay, eğitilebilir ve az masraflı kediler olarak öne çıkan popüler kedi cinslerdir.

Köpekler

 

Masrafı az hayvanlar

En Masrafsız hayvanlar

Tarih boyunca dostumuz olan, sadık, sevimli can dostlarımız köpekler, evlerde beslenen hayvanlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İnsanların sadık dostu köpeklerin de yüzlerce cinsi bulunmakta olup, daha çok büyümeyen köpek cinslerine olan ilgi son yıllarda artmıştır. Kırsal kesimde ise koruyucu ve av köpeklerine olan ilgi daha fazladır.

Minyatür Poodle, minyatür Schnauzer, Dachshund, Pekinez, Boston Terrier ve Maltese cinsleri tüm dünya en fazla tercih edilen köpek cinsleri arasında bazılarıdır.

Diğer birçok evcil hayvana göre köpeklerin bakımları daha maliyetli olacaktır. Düzenli veteriner giderleri, türüne uygun mama masrafları, çeşitli aksesuar ve oyuncaklar masraflı bu can dostlarımızın giderlerinden bazılarıdır.