Pideli Paça Tarifi

Pideli Paça Tarifi

Pideli paça tarifi, Saatlerce haşlanmış ve didiklenmiş dana eti. Kemik ve ilik suyu. Küp şeklinde doğranmış pideler. Bu pideler ilik suyuna bırakılıyor ve çekiliyor. Etler üstüne ekleniyor ve üzerine istenirse nohut konuluyor.

Malzemeler:

 

  • Paça eti ve suyu
  • Pide (çakal pidesi denilen uzun ince pideler veya tereyağında kızartılmış ekmek)
  • Üstüne sos için sirke
  • Sarımsak tereyağı
  • Toz kırmızı biber

 

Yapılışı:

Pideli paça nohutlu

Paça; genellikle koyun keçi dana gibi hayvanların ayaklarından yapılır. Güzelce temizlenmiş ayaklar uzun bir sürede iyice haşlanır. Tuzu, etin sertleşmemesi için sonradan ilave edilir. Piştikten sonra etler kemiklerden silkelenir. Kalan suyu ince süzgüden süzülerek ayrılır, kullanım için bekletilir. (Kelle etleri veya kuzu eti de kullanıldığı veya bir ikisinin karıştırıldığı da görülmektedir.)

Servis yapılacağı sırada ısıtılmış tabaklara kare şeklinde doğranmış pideler yerleştirilir. Paça etleri veya diğer kullanıma hazırlanmış etler döşenir. İsteğe göre haşlanmış nohut eklenir. Üzerine paça suyu bolca dökülür. Sarımsaklı sirkeli sos ile kızdırılmış tereyağı eklenir. Üzerine Kırmızı toz biber ve maydanoz serpilerek servis edilir.

(Eski tariflerde kızdırılmış tereyağı içine biraz tarçın atıldığı görülmektedir. Ayrıca Tereyağına biraz salça koyulup hazırlanması da isteğe bağlı uygulamadır.)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Nasıl Hayvan Sahiplenilir ? Gerekli Şartları ve Yöntemleri Nelerdir?: […] Bunun yanı sıra bazı tür hayvanların da beslenmesi yasak.
2021-02-27 16:09:56
Ders çalışmak için motive edici sözler - Nasıl Motivasyon Sağlanır?: […] sözler paylaştığımız bu içeriğimizin ardından daha fazla güzel ve
2020-12-20 06:15:17