Mangalda Et Nasıl Yapılır? Yumuşak Olur? Et Pişirme Tüyoları

 Mangalda Et Nasıl Yapılır? Yumuşak Olur? Et Pişirme Tüyoları

12/20/2021 4 Yazar: bilgisitem

Mangalda et pişirmenin bazı tüyoları bulunmaktadır. Bu tüyoları yerine getirmeniz durumunda leziz ve yumuşa bir et pişirebilme imkânını yakalamış olursunuz.

Mangal Yumuşak Et Pişirme Tüyoları

mangalda yumuşak et pişirme

Mangalda yumuşak et pişirme

Mangalda pişirilen et çoğunlukla sertleşebilmektedir. Yumuşak bir et pişirme işlemi gerçekleştirebilmek için bazı püf noktaları bilmeniz gerekmektedir. Mangalda et pişirme işlemi için öncelikle belirli hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Bu hazırlıkların ardından mangalda et pişirme işlemine başlayabilmeniz ve lezzetli bir et pişirebilmeniz mümkün olmaktadır.

Etin tazeliği en yumuşaklığına etki edebilecek başlıca faktörler arasında yer almaktadır. Bu nedenle etinizin taze olduğundan eminseniz diğer püf noktaları uygulamaya başlayabilirsiniz. Etin yumuşak olmasını istiyorsanız bu noktada etin pişme süresi de oldukça önem arz etmektedir. Bu nedenle çok uzun süre ızgara üzerinde kalan et kurur ve çok daha sert bir hale gelir. Bu da istediğiniz yumuşaklığı yakalayamamanıza neden olur.

Mangalda yumuşak bir et pişirebilmek için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar şunlardır;

  • Pişireceğiniz etin türünü doğru seçmek
  • Doğru marinasyon tekniklerini kullanmak
  • Pişirme süresini doğru uygulamak

Mangalda Hangi Et Pişirilmelidir?

Pek çok farklı et çeşidi bulunmasından dolayı mangalda pişirilebilecek en ideal et kırmızı et için sırt bölgesinde bulunan et olmaktadır. Bu da dana antrikot, dana pirzola, kontrfile ve bonfile olmaktadır. Kuzu eti ve özellikle sırt bölgesinden elde edilen kuzu eti yumuşak bir et elde etmeniz için tercih edebileceğiniz bir diğer seçenektir.

Kırmızı et tüketmemeniz halinde ise tavuk pirzola ya da tavuk kanadı yapılabilecek en iyi tercihler arasında yer almaktadır.

Mangalda köfte pişirilmek istenmesi durumunda ise dana döşünden çekilmiş olan kıyma ile köfte yapılmış olması çok daha iyi ve lezzetli bir tercih olacaktır. Böylelikle eşsiz bir mangal keyfi sürebilmeniz söz konusu olacaktır.

Mangal İçin Et Hazırlama

mangalda et pişirmek

Mangalda et pişirmek

Mangala başlamadan önce eti terbiye etmek etin mangal için hazırlanmasına olanak sağlamaktadır. Bu nedenle oldukça yumuşak bir et yeme imkânı sağlayabilmeniz bu şekilde mümkün olmaktadır.

Et pişirilme sırasında çok fazla sıvı kaybedeceğinden dolayı sertleşme etkisi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle sizlerin hazırlayacağı özel sosların içerisinde eti bekletmeniz ya da sadece basit bir yağlama işlemi ile bu sertleşme etkisinden kurtulabilmeniz mümkün olmaktadır.

Bu sayede mangal işlemi esnasında etin kaybedeceği sıvıyı giderebilir ve marine edilmiş olan etin çok daha yumuşak bir hal almasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle oldukça lezzetli bir mangalda et pişirebilme ve yeme imkânı sağlayabilmeniz mümkün olmaktadır.

Eti marine ederken zeytinyağı ve kekik kullanabilirsiniz. Zeytinyağı ve kekiğe bir gece öncesinden yatırılmış etler mangalda daha yumuşak olacaktır.

Mangalda Et Çizimi

Etin çok daha yumuşak bir hal alması için eti çizmeniz gerekebilmektedir. Bu nedenle keskin bir bıçak kullanarak tek bir yöne doğru ortalama 3 mm derinliğinde çizikler atmanız gerekmektedir. Bu çiziklerin atılmasının ardından dik bir biçimde bu çiziklere ters yönde olacak şekilde de çizik atılması gerekmektedir.

Bu işlemin ardından çizilmiş olan etin yanmadan mangal üzerinde arada bir çevirerek pişirilmesi gerekir. Böylelikle çok daha lezzetli ve yumuşak bir et pişirebilmeniz mümkün hale gelerek sizlerin eşsiz bir mangal keyfi yaşaması söz konusu olmaktadır. Ayrıca etin üzerine atılan bu çizikler çok daha sulu bir et yiyebilmenize de olanak sağlamaktadır.

Mangalda Et Ne Kadar Sürede Pişirilmelidir?

Mangalda et pişirilirken istenilen pişme derecesine göre pişirme süresi de değişmektedir. Bundan dolayı eti nasıl sevdiğinizin oldukça önemi bulunmaktadır.

Az pişmiş bir mangalda et tercih ediyorsanız etin her iki yüzeyinin de pişmesinin ardından içinin tam olarak pişmesini beklemeden alabilmeniz mümkün olmaktadır. Ancak ideal olan pişirme süresini anlayabilmeniz için baş parmağınız ve yüzük parmağınızı birleştirmeniz durumunda baş parmağınızın alt kısmında bulunan yumuşak kısım ile etin sertliğinin aynı olması durumunda orta pişmiş olan et yani ideal eti elde edebilmeniz mümkün olmaktadır. Çok pişmiş et sevenler içinse bu kıvamın üstüne birkaç dakikalık daha pişirme işlemi gerçekleştirilmesi gerekmektedir.