Fırında Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları

Fırında Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları

12/16/2020 0 Yazar: bilgisitem

Birçok kişi artık yoğurdu dışarıdan hazır olarak satın almaktansa kendi yoğurdunu evde hazırlamayı tercih etmeye başladı. Kaynatıp bekleterek veya fırında mayalayabileceğimiz yoğurdun kıvamı çok önem taşıyor. Fırında yoğurt mayalamanın püf noktaları bulunuyor. Bu püf noktalara dikkat ederseniz taş gibi yoğurt mayalama konusunda hiçbir zorluk yaşamazsınız.

Fırında Yoğurt Mayalama

Hazır yoğurtlarda alışık olduğumuz kıvamı evde yapılan yoğurtlarda yakalamak, yoğurt mayalamaya yeni başlamış kişilerde bazen zor olabiliyor. Fırında yoğurt mayalarken kıvamının sert olması için ne yapılmalı?, yoğurt mayalama sıcaklığı ne olmalı?

1 litre çiğ sütü derin bir tencereye alarak kepçe yardımı ile sütü arasıra karıştırarak kaynamaya bırakın. Sütü karıştırırken her seferinde kepçeye aldığınız sütü biraz yukarıdan tencerenin içerisine boşaltırsanız süt içindeki su daha hızlı buharlaşır. Eğer ocağın yanında sütün kaynamasını bekleyemeyecek kadar işiniz varsa mutlaka kepçeyi sütün içinde bırakın ki sütünüz taşmasın.

Süt kabarmaya başlamışsa ve tencereye koyduğunuz süt oranı yaklaşık iki parmak oranında azalmış ise sütünüz kaynamış ve içindeki su buharlaşmış demektir. Ocağın altını kapattıktan sonra sütü mayalayacağınız kaba boşaltmanız gerekir. Mayalama işlemi çok sıcak süt ile yapılmaz. Bu nedenle mutlaka mayalama için gerekli ılıklığa gelene kadar beklemeniz gerekir. Bunu anlamanın en pratik yolu termometre kullanmak olsa da herkesin evinde bulunmadığından klasik olarak serçe parmağınızı yaklaşık olarak 7 sn. sütün içinde yanma hissi oluşmadan tutabiliyorsanız, sütünüz mayalama derecesine gelmiş demektir.

1 Litre Sütten Taş Gibi Yoğurt Mayalamak İçin 1 Tatlı Kaşığı Yoğurt Yeterlidir

yoğurt mayalamanın püf noktaları

yoğurt mayalamanın püf noktaları

1 litre süt için 1 tatlı kaşığı maya olarak kullanacağınız yoğurt yeterlidir. Temiz ve kuru bir kase içine 1 tatlı kaşığı yoğurt koyarak içine mayalama sıcaklığına gelen sütten yaklaşık 4 yemek kaşığı alarak karıştırın. Bunun yapılmasının nedeni hem maya olarak kullanılacak yoğurdu, hafif akışkan hale getirmek hem de süt ile mayalanacak yoğurdun sıcaklığını dengelemektir. Karıştırma işlemini yaparken tüm mayalık yoğurt eriyene kadar değil, hafifçe karıştırmak yeterli olacaktır.

Yoğurdunuzu mayalarken çok maya kullanırsanız daha kısa sürede mayalanır ama bunun bir dezavantajı vardır. Bu şekilde yoğurt mayalarsanız çok daha kısa sürede ekşidiğini görürsünüz.

Süt ile karıştırdığınız mayayı sütün içerisine homojen şekilde ve sütün her yerine gelecek şekilde yavaş yavaş dökerek karıştırın. Topak kalmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Mayayı yoğurt içine döktükten sonra eğer daha küçük kaplarda yoğurdunuzu saklamak istiyorsanız küçük güveç kaplarına veya kavanozlara mayalı sütü aktarabilirsiniz.

Fırının Kapağını Açmadan Yoğurdun Mayalanmasını Beklemelisiniz.

Yeni nesil bazı fırınlarda yoğurdunu kendi yapmak isteyenlerin sayısının fazlalaşması nedeniyle yoğurt ayarı bulunmaktadır. Eğer fırınınızda yoğurt ayarı yok ise endişelenmeyin. Yoğurt mayalama sıcaklığı fırınlarda 50 derecedir. Yoğurdunuzu dilerseniz 50 derecelik fırın sıcaklığında 4 saat fırında tutarak mayalayabilirsiniz. Diğer bir yöntem olarak ise 50 derecede fırını yaklaşık 5 dakika ısıtıp kapatarak mayaladığınız sütü koyup 5 veya 6 saat mayalanma işleminin tamamlanmasını bekleyebilirsiniz.

Fırında yoğurt mayalamanın 3. yöntemi ise fırını daha öncesinde hiç ısıtmadan mayalama yapmaktır. Bu yöntemde mayalı sütü yaklaşık olarak 9 saat boyunca kapağı açık şekilde fırında bekletmeniz gerekiyor. Bu yöntemlerden birini kullanarak fırında taş gibi yoğurt mayalama yapabilirsiniz. Yoğurt mayalama işlemi sona erdiğinde en az 3 saat boyunca kapağı kapalı şekilde buzdolabında beklettikten sonra mayaladığınız yoğurdu tüketebilirsiniz.

Karbonatlı Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır?

Yoğurt mayalama türlerinden biri olan karbonatlı yoğurt mayalama için 2 litre süt, 2 tatlı kaşığı mayalık yoğurt ve bir fiske toz şeker, karbonat ve tuza ihtiyacınız vardır. Sütü kepçe ile havalandırarak kaynattıktan sonra tuz, karbonat ve şeker ve mayalık yoğurdu ısıtıp ılıması için beklettiğiniz sütten yaklaşık 4 veya 5 çorba kaşığı alıp sıcaklığı dengelemek için karıştırmalısınız. Mayalacağınız süte bu karışımı bir kenarından aktardıktan sonra sütün üstteki kaymağını bozmayacak şekilde kepçe veya kaşık ile alt tarafından hafifçe karıştırmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra süt ile kapağı arasına havlu kağıt koyarsanız yoğurdun sulu olmasını engellemiş olursunuz.

Üzerini sıcak olacak şekilde örtüyle sararak veya fırında yaklaşık 4 saat bekleterek yoğurdun mayalanması sağlanmalıdır. Ardından buzdolabına yerleştirip 4 saat beledikten sonra yoğurdunuzu tüketebilirsiniz. Eğer mümkünse yoğurdu bir gece buzdolabında bekletmek hem lezzetinin hem de kıvamının daha güzel olmasını sağlayacaktır.

Fırında yoğurt mayalamanın püf noktaları üzerine hazırladığımız bu içeriğin ardından “Rokfor peyniri hakkında bilinmesi gerekenler” başlıklı içeriğimizin de ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.