Siyah Zeytin Acılığı Giderme

Siyah Zeytin Acılığı Giderme

09/09/2021 0 Yazar: bilgisitem

Siyah zeytin acılığının giderilebilmesi için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi su ile siyah zeytin acılığı giderme iken diğeri ise tuz ile siyah zeytin acılığı gidermedir.

Kahvaltı sofralarımızın olmazsa olmazı olan siyah zeytin bazı zamanlarda acı bir tada sahip olabilmektedir. Bu acılığı giderebilmek de mümkün olmaktadır. Bu nedenle kahvaltılarımızın oldukça önemli olan besininin acılığını giderebilmek adına su ya da tuz kullanabilmeniz ve siyah zeytinin üzerindeki acılığı kolaylıkla giderebilmeniz mümkün olmaktadır. Bu sayede sizlerin çok daha lezzetli bir siyah zeytin yeme deneyimi aşaması mümkün hale gelmektedir.

Su ile Siyah Zeytin Acılığı Giderme

Su ile zeytinin acılığını giderme

Su ile zeytinin acılığını giderme

Su ile siyah zeytin acılığı giderme en çok uygulanan yöntemlerden bir tanesi olmaktadır. Bu yöntem siyah zeytinin bulunduğu kabın içerisinde su eklemek ve bu suda bekletilmesi ile gerçekleştirilmiş olur.

Bu yöntemde ilk olarak siyah zeytinlerin bol su ile yıkanması gerekmektedir. Ardından bir miktar siyah zeytini ayırarak ılık suya koyabilir ve üzerindeki acılığın çok daha rahat bir biçimde çıkmasını sağlayabilmeniz mümkündür. Ayrıca zeytinlerin suda bekletilmesi durumunda ara sıra suyun değiştirilmesi yine üzerindeki acılığın daha kolay bir biçimde çıkabilmesine olanak sağlamaktadır.

Ilık suda bekletilen ve acılığının giderildiğini düşündüğünüz siyah zeytinlerinizi bol su ile yıkamanız gerekmektedir. Bu noktada bilinmesi gereken en önemli husus zeytinlerin suda ne kadar süre bekletileceği olmaktadır. Çok uzun süreler boyunca suda bekleyen siyah zeytinler yumuşayabilir ve tatlarında bozulma etkisi ile karşılaşabilir. Bu nedenle siyah zeytin acılığı giderme işlemi yaparken zeytinlerinizi bir hafta süreden daha uzun bir süre suyun içinde bekletmemeniz gerekmektedir. Böylelikle bir hafta kadar suda bekleyen zeytinlerinizi lezzetli bir biçimde tüketmeye başlayabilirsiniz.

Tuz ile Siyah Zeytin Acılığı Giderme

Tuz ile zeytinin acılığını giderme

Tuz ile siyah zeytin acılığı giderme

Tuz ile siyah zeytin acılığı giderme işlemi çok acı olan zeytinlerin acılığının giderilebilmesi adına uygulanan ve oldukça etkili olan bir işlem olarak bilinmektedir. Su ile olan yöntemden bir nebze daha uzun süreyi kapsamaktadır. Bu nedenle su ile siyah zeytin acılığı giderme işleminize nazaran çok daha etkili olmaktadır.

Bu yöntem 30 gün gibi uzun bir sürede gerçekleşmektedir. Tuz olarak kullanımının gerçekleştirilmesi gereken tuz, kaya tuzudur. 1 kilogram siyah zeytine eklenecek olan yarım kilogramlık tuz ile siyah zeytin acılığının kolaylıkla giderilebilmesi mümkün olmaktadır. Bu noktada bilinmesi gereken husus ise siyah zeytinin çeşidine göre bahsi geçen sürenin kısalabileceğidir. Bu nedenle bazı zeytin çeşitlerinde 30 günden daha az bir sürede de acılığın giderilebilmesi mümkün olmaktadır. Dolayısıyla siyah zeytin acılığı arada bir kontrol edilmelidir. Eğer ki acılığın çıkması söz konusu ise yapılan işlem durdurulmalı ve siyah zeytinler yıkanarak tuzundan arındırılmalıdır. Bu sayede oldukça lezzetli siyah zeytin yiyebilme imkânı elde edebilmeniz mümkün olmaktadır.

Su ile ya da tuz ile siyah zeytinin acılığını giderme konusu üzerine bilgi verdiğimiz bu içeriğimizin ardından “Rokfor Peyniri Hakkında Bilinmesi Gerekenler” yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.