Yaş Hurmanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Yaş Hurmanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

12/22/2020 0 Yazar: bilgisitem

Kış aylarında sevilerek tüketilen yaş hurma Cennet meyvesi veya Trabzon Hurması olarak da adlandırılmaktadır. Sevilerek tüketilen ve sofralarımızda yer alan yaş hurmanın faydaları ve zararları nelerdir?

Yaş Hurma Nedir?

Yaş hurma kış aylarında taze olarak tüketebileceğiniz meyvelerden biridir. İçerisinde potasyum, kalsiyum, çinko ve bol miktarda A, B, C vitaminleri ve fosfor barındıran bu meyve ülkemizde Karadeniz kıyıları, Mersin ve Hatay’da yetiştirilmektedir. Türkiye’ ye 1920 yılında Fransızlar tarafından getirilmiş ve daha sonra ülkemizde sevilerek üretilmeye başlamıştır. Bu meyvenin ana vatanı ise Çin ve Japonya’dır.

Yaş Hurmanın Faydaları Nelerdir?

yaş hurmanın faydaları

Yaş hurmanın faydaları

Yaş hurmanın faydaları oldukça fazladır. Kansere karşı koruyucu etkisi bilinmektedir. Antioksidan özelliği ile nezle ve grip gibi hastalıklara karşı vücudu koruyup güçlendirir. Sindirim sitemine oldukça faydalıdır ve şişkinlik hissini azaltır. Sindirim sitemine faydalı olması ve lif oranının yüksek olması nedeniyle bağırsakların sağlıklı olmasını da desteklemektedir.

Kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde yer alan yaş hurma, özellikle yoğurt ile tüketildiğinde uzun süre tok kalmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca, yine yapılan çalışmalara göre yüksek tansiyonu düşürücü etkisi bulunmaktadır.

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren bu meyve, C vitamini ihtiyacının % 75’ini karşılamaktadır. Bu orandaki yükseklik bağışıklık sistemine olumlu etki etmektedir.

Yaş hurmanın bir diğer faydası da yaşlanma nedeniyle ortaya çıkan A vitamini, beta-karoten ve likopen eksikliklerini gidererek yaşlanma nedeniyle oluşabilecek rahatsızların etkilerini azaltmasıdır. Bu vitaminlerin, yaş hurmanın barındırdığı vitaminler ile takviye edilmesi aynı zamanda saç ve cilt sağlığı için olumlu etkilerin görülmesini sağlamaktadır.

Yaş Hurmanın diğer faydaları ise aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • Kabızlığı engeller
 • İshali durdurmaya faydalıdır
 • Hafıza üzerinde olumlu etkileri vardır
 • Enerji seviyesini yükseltir
 • Göz problemlerine karşı faydalıdır
 • İçerdiği vitaminler ile kemikleri güçlendirir

Yaş Hurma Şişmanlığa Neden Olur Mu?

Yaş hurma, diyet yapan kişilerin mevsiminde tüketebilecekleri meyvelerden biridir. 100 gramında yaklaşık olarak 3,6 gr lif içeriğine sahiptir. Metabolizma hızını artıran ve enerji sağlayan bu meyve doğru miktarda tüketildiğinde şişmanlığa neden olmamaktadır. Hatta yapılan bazı araştırmalarda yaş hurmanın kan yağlarını azalttığı net olarak gözlemlenmiştir.

Yaş hurma kullanılarak yapılan birçok diyet tatlı bulunmaktadır. Bu meyveyi tatlı yaparken tarife uygun olması durumunda şeker yerine tatlandırıcı malzeme olarak kullanabilirsiniz.

Yaş Hurmanın Zararları Nelerdir?

yaş hurmanın zararları

Yaş hurmanın zararları

Yaş hurmanın olumlu etkilerinin görülmesi için mutlaka olgunlaştığında tüketilmesi gerekiyor. Olgunlaşmamış yaş hurmayı tüketmek ve hatta kesmek bile oldukça zordur. Yararları oldukça fazla olan yaş hurmanın zararları da bulunmaktadır. Fazla tüketildiğinde ortaya çıkan bu zararlar;

 • Ülser, Reflü ve Gastrit hastalıklarını özellikle de fazla miktarda ve kabuğu ile yendiğinde tetiklemektedir.
 • Hamilelik süresince doktora danışılmadan tüketilmemelidir
 • Sindirim sistemine ve bağırsaklara faydalı olsa da fazla tüketilmesi halinde mide ve ince bağırsakta kısmen sindirilmiş veya sindirilmemiş besinlerin kümeleşip sertleşme problemi olan bezeor problemine neden olabilmektedir.
 • Olgunlaştıktan sonra kısa sürede bozulabilir.
 • Doğru miktarlarda tüketilmesi ile şişkinliği azaltmasına rağmen fazla miktarda tüketildiğinde bu sorunu artırmaktadır.

Yaş hurmanın faydaları oldukça fazla olsa da gereğinden fazla tüketilen her meyve, sebze veya üründe olduğu üzere zararları da bulunmaktadır. Her besinde olduğu gibi yaş hurmayı da alerjik reaksiyon açısından değerlendirmek önem taşır. Meyvenin içerisinde bulunan bileşenlere karşı alerjik bir reaksiyonunuz var ise bu meyveyi tüketmemelisiniz.

Yaş hurmanın faydaları ve zararları üzerine bilgiler sunduğumuz bu içeriğimizin ardından sağlıklı yaşam üzerine bilgilenmeye devam etmek için “Ne kadar su içmeliyim?” başlıklı konumuzu da mutlaka okumanızı öneririz.