Evde Doğal Çamaşır Yumuşatıcısı Nasıl Yapılır?

Evde Doğal Çamaşır Yumuşatıcısı Nasıl Yapılır?

11/04/2020 0 Yazar: bilgisitem

Evde doğal çamaşır yumuşatıcısı nasıl yapılır? başlıklı içeriğimizdeki bilgiler sayesinde kendi doğal çamaşır yumuşatıcınızı güvenle üretebilir ve gönül rahatlığıyla doğal bir yumuşatıcı kullanmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Neden doğal yumuşatıcı yapılmalı?

Birçok ürüne olduğu gibi yumuşatıcılara da ev yapımı alternatifler üretebilmek mümkündür. Marketlerden alacağınız çamaşır yumuşatıcılarının daha fazla kimyasal içerdiğini düşünüyor ve bundan rahatsızlık duyuyorsanız, evde doğal çamaşır yumuşatıcısı nasıl yapılır? Başlığı altında verdiğimiz tarifi dikkate alarak, evde kendi çamaşır yumuşatıcınızı yapabilirsiniz.

Kimyasal içeriği fazla olan çamaşır yumuşatıcıları bir anda çamaşırlarda olumsuzluğa neden olmasa da uzun vadeli kullanımlarda bu ürünlerde bulunan bazı kimyasallar, çamaşırların yumuşak dokularını kaybederek sertleşmelerine neden olur. Bu durum yetişkinler için fazla cilt problemlerine neden olmasa bile, çocukların ciltlerinde daha fazla tahriş görülmesine sebep olabilir. Bu yüzden çamaşırlarınızı makinede veya elde yıkarken kullanacağınız ev yapımı doğal yumuşatıcılar, çamaşırların pamuksu ve yumuşak dokusunu uzun süre korumaya yardımcı olurlar.

Evde Doğal Çamaşır Yumuşatıcısı Nasıl Yapılır?

Evde doğal çamaşır yumuşatıcısı yapımı

Evde doğal çamaşır yumuşatıcısı yapımı

Evde doğal çamaşır yumuşatıcısı yapımı sayesinde sadece çamaşırlarınızı korumakla kalmayıp, makinenizin korunmasına da yardımcı olabilirsiniz. Çamaşır makinesinin aşırı kireçlenmesini engelleyecek doğal çamaşır yumuşatıcısı doğa dostu özellikleriyle de dikkat çekmektedir.

Malzemeler

Evde doğal çamaşır yumuşatıcı yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır;

  • Yumuşatıcınızda tercih ettiğiniz kokuya göre 1 çay kaşığı bitki özü yağı
  • Çeyrek bardak karbonat
  • 1 su bardağı elma sirkesi
  • Yarım litre (2,5 su bardağı) çeşme suyu

Doğal Yumuşatıcı Tarifi

Malzemeleri temin ettiyseniz doğal yumuşatıcı tarifi adımlarını uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk önce iki bardak çeşme suyunun içerisine sirkeyi ekleyerek bir kabın içerisinde çözdürerek bekleyin.
  • Daha sora su ve sirke karışımının içerisine, karbonatı dikkatli bir şekilde ekleyin.
  • Kaşık yardımıyla tüm karışımı iyice karıştırarak, tüm malzemelerin iyi bir şekilde çözülmesini sağlayın.
  • Karışımın üzerine sevdiğiniz kokuya sahip bitki özü yağını ekleyerek karıştırın. Bu yağın yumuşatıcı olarak bir etkisi olmasa da hem karışımın hem de çamaşırlarınızın güzel kokmasını sağlayacaktır.

Evde doğal çamaşır yumuşatıcısı yapımı bu kadar basittir. İşlemlerin ardından yumuşatıcınızı gönül rahatlığı ile kullanmaya başlayabilirsiniz.

Karbonat ve Sirkenin Çamaşır Yumuşatmada Kullanılması

Evde yumuşatıcı yapmak isteyenler için alternatif bir tarifimiz de bulunuyor. Yukarıdaki tarifin haricinde doğal yollarla çamaşırlarınızı yumuşatmak için, karbonat ve sirke kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler oldukça basit olup aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Beyaz veya elma sirkesinden bir çay bardağı kadar, makinenizin yumuşatıcı gözüne her yıkamanızda dökün. Sirke kullanmak istemeyenler ise bunun yerine, karbonat kullanabilirler. Ayrı ayrı kullanabileceğiniz gibi sirke ve karbonatı aynı anda birlikte de kullanabilirsiniz. Bir çay bardağı kadar karbonatı yumuşatıcı gözüne ekleyerek çamaşırlarınızı yıkamanızda sirke ile aynı sonucu verecektir.

Makinelerin dışında çamaşırlarınızın yumuşak olması için bir kova suyun içerisine yarım çay bardağı sirke ve iki yemek kaşığı karbonat ekleyip karıştırdıktan sonra çamaşırları bekletmek de faydalı olur. Çamaşırlarınızı sirkeli ve karbonatlı suyun içerisinde 30-40 dakika beklettikten sonra makinede yıkamanız halinde de etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Hem doğal hem de güzel kokan bir ev yapımı yumuşatıcı elde edebilmek için natürel yağları kullanabilirsiniz. Makinede sirke veya karbonat kullanırken limon yağı, portakal yağı veya lavanta yağı gibi hoş kokulu yağlardan birkaç çay kaşığı eklemeniz, çamaşırlarınızın daha güzel kokmasına yardımcı olur.

Bu iki kolay ve pratik tarif sayesinde siz de evde kendi doğal yumuşatıcınızı üretip hem bütçenizden tasarruf sağlayabilir hem de içeriğini tamamen bildiğiniz bir ürünü kullanmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.