Lezzetli Çay Demleme Tüyoları ve Kuralları

Lezzetli Çay Demleme Tüyoları ve Kuralları

11/10/2020 0 Yazar: bilgisitem

Lezzetli çay demleme tüyoları ve kuralları yazımızda sizinle paylaşacağımız bilgiler sayesinde en lezzetli çayları artık siz demleyeceksiniz

Tüm dünyada sıklıkla tüketilen sıcak içeceklerin başında gelen çay artık soğuk içecekler sınıfında da yer alsa da gerçek çay lezzetinden vazgeçemeyenler için alternatifsiz tüketimi, sıcak şekilde tüketmektir. Lezzetli çay demleme tüyoları ve kuralları başlığı altında, ülkemizde de kahvaltı ve eş dost sohbetlerinin vazgeçilmez içeceği olan çayın en ideal kıvamda nasıl demleneceğine dair bilgilere yer verdik.

Çayın demlenmesi esnasındaki bazı uygulamalar doğrudan tadını etkilediği için, basit gibi görünse de demlerken bu önerileri dikkate almak harika bir kıvam ve tat elde etmek için önemlidir.

Lezzetli Çay Demleme Tüyoları İpuçları

Lezzetli Çay Demleme Tüyoları

Lezzetli Çay Demleme Tüyoları – İpuçları

Kimi demli sever kimi ise açık, kimi şekerle içer kimisi sadece, nasıl seversek sevelim çay mutfağımızın en vazgeçilmez içecekleri arasında yer almaktadır. Yazımızda yer alan çay demleme tüyoları ve kuralları sayesinde siz de artık çok daha lezzetli ve çok daha sağlıklı bir çay deneyimi yaşayabilirsiniz.

Demlik Seçimi

Kaliteli bir çay seçimi kadar, demlik seçimi de lezzetli bir demleme için önemlidir. Cam veya porselen demlikler, sağlıklı oldukları kadar çayın gerçek kıvamda demlenmesine de önemli etkileri vardır.

Çay Seçimi

Piyasada farklı kalitelerle üretilip satılan birçok çay çeşidinin bulunması, harika bir lezzete sahip dem için çay seçimini önemli hale getiriyor. Her ne kadar herkesin alışık olduğu damak zevkine hitap eden marka farklı olsa da ideal kıvamı yakalamak için, kaliteli çayın seçilmesi önem taşıyor. Hem damak zevkinize uygun hem de kaliteli bir seçim yapmanız, harika bir lezzet için gereklidir.

Çayı Yıkayın

Çayı demlemeden önce birkaç kez soğuk su ile yıkamak, çayın temiz olmasını sağlar. Bir demliğin içerisine demleyeceğiniz kadar çayı ekledikten sonra soğuk iki çay bardağı soğuk suyu ekleyip demliğin süzgecinden süzmeniz, ürünün işlenirken ortaya çıkan tozlardan arınmasını sağlayacaktır. Soğuk suyun içerisinde fazla bekletmeden bu işlemi iki kez yapmanız, ideal bir temizlik sağlar. Demlik yerine süzme özelliği olan farklı bir kabın içerisinde de yıkama işlemini yapabilirsiniz.

Çayı Suyun Üzerine Ekleyin

Lezzetli çay demleme tüyoları nelerdir?

Çay demleme tüyoları arasında önemle dikkate alınması gerekenlerden biri de çayın nasıl eklendiğidir. Kimileri çayı demlemek için demliğe önce çayı koyup üzerine suyu eklemektedir. Bu demleme tekniğinde çayın deminin daha çabuk çıkması, çayın tadını daha erken kaybetmesine neden olmaktadır.

İdeal olanı su kaynadıktan sonra, üzerine yeteri miktarda çayı ilave ederek demlemeye bırakmaktır.

Demleme Süresi

Suyun üzerine çayı ekledikten sonra, alt demlikte suyun kısık ateşte bir miktar kaynaması dem lezzetini artıracaktır. Alt demlikteki suyun buharıyla üst demliğin ısısının korunması çayın daha lezzetli olmasını sağlar.

Normal şartlarda çay demlemenin ideal süresi, 15-20 dakika arasındadır. Alttaki çaydanlığın üzerinde demlenmiş çay bulunurken kısık ateşte de olsa uzun süre kaynaması, çayın acımasına neden olacaktır. Bu yüzden alttaki çaydanlıktan sıcak suyun bir kısmını dökerek, üzerine soğuk su ilave etmek demin acıma süresini geciktirir.

Dem Suyu

Çayın tadını artırmak için kullanılacak su, en önemli etkenlerden biridir. Erimiş kar suyunun, en iyi lezzeti sağladığı bir gerçek olsa da her zaman kar bulmak veya temiz kar suyuna ulaşmak mümkün olmayacağı için, temiz musluk suyu ya da hazır sular tercih edilebilir. Çay demlerken mümkün olduğu kadar çok kireçli sulardan uzak durulmalıdır.

Demliğin Ağzını Açmayın

Çayı attıktan sonra demliğin ağzını açmanız, üst tarafta biriken çay aroması ve kokusunun buhar yoluyla kaybolmasına neden olur. Çay demleme kuralları arasında bu basit öneri, lezzetli bir çay için mutlaka dikkate alınmalıdır.

Hem kahvaltıda hem gün arasında hem de yemeklerden sonra vazgeçilmez içeceğimiz olan çayı daha lezzetli hale getirebilmek için bu yazıda yer alan çay demleme tüyoları ve kurallarını mutlaka denemenizi öneriyoruz.

Lezzetli çay demleme tüyoları konulu içeriğimizin ardından mutfağınıza sağlık ve lezzet getirecek olan bir diğer konumuz olan “Yumurta seçimi” üzerine yazdığımız yazıyı da mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.