Avuç Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Avuç Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

10/31/2020 0 Yazar: bilgisitem

Avuç kaşıntısına ne iyi gelir? sorusu hemen hemen hepimizin hayatı boyunca birkaç kez dile getirdiği sorunlardan biridir.  Kulağa çok küçük bir sorunmuş gibi gelen bir problem zaman zaman kişileri oldukça huzursuz ve mutsuz edebilir.

Genelde ciddi bir sağlık problemi olmayan avuç içi kaşıntısı, bazı durumlarda bir sağlık sorununun veya önemli bir cilt probleminin habercisi olabilir. Avuç kaşıntısına ne iyi gelir? Sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımızda, öncelikli tavsiyemiz uzun süre devam eden ve rahatsız edici boyuta ulaşan kaşıntılar için doktora gitmeniz olacaktır.

Avuç Kaşıntısı Neden Olur?

Avuç kaşıntısı daha çok nedeni belli olmayan ve çok kısa sürecek şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu gibi kısa süreli kaşıntılar kişinin hayatını etkilemediği için çok fazla önemsenmez ve kendi kendine geçmesi beklenir. Ancak kimi avuç içi kaşıntılarında alerjik reaksiyonlar, el egzaması ve diyabet gibi sağlık sorunları ön planda olabilmektedir.

Ellerin uzun süre ve sıklıkla kimyasallara maruz kalması, kullanılan yüzüğün alerjik reaksiyonlara neden olması, diyabet kaynaklı cilt kurulukları gibi birçok etken kaşıntının sebebi olabilir.

Kaşıntı nedenlerini listeleyecek olursak avuç işi kaşıntısına sebep olabilmektedir.

 • Egzama
 • Kan dolaşımı üzerinde etkili olan ilaçların kullanımı
 • Sedef hastalığının görülmesi
 • Mantar gibi çeşitli deri enfeksiyonları
 • Kimyasal veya gıda alerjileri
 • Böcek ısırması gibi nedenler, avuç içerisinde kaşıntıya sebep olabilmektedir.

Avuç Kaşıntısı Nasıl Geçer?

avuç içi kaşıntısı

Avuç içi kaşıntısı

Avuç kaşıntısı kimi zaman para geleceğine kimi zaman da para çıkacağına dair inanışlarla yorumlansa da uzun süre devam ettiğinde oldukça can sıkıcı olabilir ve “Nasıl geçer? Sorusu sorularak bu soruna bir çözüm aranabilir. Çoğu zaman önemli bir sorunu teşkil etmeyen kısa süreli kaşıntılar için pratik çözümler mevcuttur. Fakat kaşıntı istikrarlı bir şekilde devam ediyor ya da kendini tekrarlıyorsa sağlığınız için bir doktora muayene olmanız en doğru çözüm olacaktır.

Kaşıntıyı Önleyici Kremler

Doktor tavsiyesi üzerine verilen kremlerin yanı sıra reçeteli ve reçetesiz olarak satılan kaşıntı kremleri, avuç içerisindeki kızarıklık ve kaşıntılara engel olabilmektedir. Düzenli olarak bu kremlerin kullanılması, sorunun hafifletilmesinde önemli yardımcılardan biridir.

Nemlendirme

“Avuç kaşıntısına ne iyi gelir?” sorusunun cevabı kimi zaman sadece basit nemlendirici olabilir. Her gün kullandığımız ve her yerden kolaylık temin edebildiğimiz cilt nemlendirici kremler de avuç içerisinde rahatlama sağlayarak, kaşıntının etkisini azaltacaktır. Daha çok doğal içerikli nemlendiricilerin tercih edilmesi, kaşıntının hafiflemesinde uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Kaşıntıya Neden Olan Rahatsızlığın Tedavisi

Her şeyden önce kaşıntının uzun süre devam etmesinin, bir sağlık sorunu olabileceğini söylemiştik. Bu gibi durumlarda mutlaka doktora giderek temel rahatsızlığın tedavisini sağlamak, mutlaka yapılması gereken en önemli şeylerden biridir.

El Kaşıntısını Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

El kaşıntısı sorunuyla hiç karşılaşmadan da bu duruma karşı önlem olabilir ya da sıklıkla bu problemi yaşıyorsanız azalması için hayatınızda birkaç küçük değişikliğe yer verebilirsiniz.

El kaşıntısı yaşanmaması için dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde sıralabilir;

 • Cildin kurumasına neden olan sabun ve dezenfektanlardan uzak durun.
 • Aşırı soğuk ve sıcak suyla ellerinizi yıkamayın.
 • Eldiven kullanmanız gerekiyorsa, sentetik kumaştan yapılmış ürünler kullanmamaya özen gösterin.
 • El temizliğine dikkat edilmeli ve eller düzenli olarak yıkanarak temiz tutulmalıdır.
 • Ellerinizi kurutan kimyasallardan uzak durulması, kaşıntının önlenmesi için alınacak önlemlerden biridir.

Yukarıda saydığımız maddelere dikkat ettiğinizde eğer farklı bir rahatsızlığınız yoksa bu sorunun büyük ölçüde önüne geçebilirsiniz.

Detaylı araştırmalar sonucunda hazırladığımız bu içeriğimizde “Avuç kaşıntısına ne iyi gelir?” sorusunun yanıtını sizinle paylaştık, hayatınıza kolaylık katacak diğer içeriklerimizi de mutlaka incelemenizi öneririz.