• DOLAR
  7,9479
 • EURO
  9,4066
 • ALTIN
  487,40
 • BIST
  1,1824
Grip Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Grip Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Grip, Influenza isimli virüs nedeniyle meydana gelen mevsimsel bir hastalıktır. Kış ayları boyunca yaklaşık 2,5-3 ay etki süresi bulunur. Bazı yıllarda oldukça büyük salgınlara neden olan Influenza virüsünün 3 türü söz konusudur. Hastalığın yayılımında hasta insanların solunum salgılarının sağlıklı insanlara bulaşması aktif rol oynar.

 

Grip Belirtileri

 

Grip hastalığının belirtileri arasında yüksek ateş, baş ağrısı ve genel vücut ağrısı gibi semptomlar bulunmaktadır. Bu semptomlar bazı hastalıklar ile ortak olduğu için karıştırılma riski söz konusu olabilir. Kuluçka süresi 1 ile 3 gün arasında değişim gösteren grip hastalığında burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve hapşırık gibi semptomlar da varlık göstermektedir.

 

Grip Tanı Süreci

 

Grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarla sıklıkla karıştırılabilen bir hastalıktır. Grip hastalığının tanı sürecinde hastalığın başlangıcı itibari ile ilk üç gün içerisinde burundan alınan sürüntünün testi ile tanı konur. Sürüntü sonucunda Influenza virüsünün neden olduğu hastalığın tanısı konmuş olur.

 

Grip Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

 

Grip hastalığını tedavi edebilme maksadı ile antiviral ilaç kullanımı yapılır. Bunun yanı sıra Influenza’nın oluşturmuş olduğu türe göre aşı da kullanılır. Gribe neden olan Influenza virüsü her sene değişime uğradığı için grip aşılarının her sene virüsün uğradığı değişime göre üretilmesi gerekir. Bu nedenle bir sene grip aşısı olmanız ömür boyu tedavi olduğunuz anlamına gelmez.
Grip aşısının yanı sıra kullanılan grip ilaçları antiviral yapıdadır.

Hastalığın belirtileri gözlemlenmeye başladıktan sonra ilk iki gün içerisinde kullanılması gerekilmektedir. Antiviral ilaçların kullanılması genellikle risk grubu altında olan kişilere verilir. Grip tedavisi esnasında hastaların ateşinin yüksek olması durumunda ateş düşürücü ilaçlar da sıklıkla kullanılır. Vücut ağrısının bulunması durumunda da ağrı kesici ilaçların kullanılması gereklidir. Grip tedavisi esnasında aspirin gibi ilaçların kullanılmaması gerekir.

Grip hastalarının tedavilerinin yanı sıra bol sıvı almaları da gereklidir. Sıvı alımının yanı sıra istirahat de gerekli olur. Grip rahatsızlığının başka insanlara bulaşmaması için hastanın maske kullanması da gerekli olur. Hastanın ellerini sık sık yıkaması, çevresine bulaşım oranını da azaltır. Bu süreçte meyve ve sebze tüketiminin de bol olması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM